Lajme

Manjatët e pronave të Hong Kong-ut u përgatitën për humbje të mëtejshme nga regjimi zero-COVID


Manjatët e pronave të Hong Kong-ut përballen me një perspektivë përkeqësuese, me çmimet e shtëpive që parashikohet të bien deri në 10 për qind këtë vit, pasi kufizimet pandemike goditën ekonominë e qytetit dhe i dëbuan banorët jashtë territorit.

Çmimet më të buta vijnë pasi një sërë zhvilluesish, duke përfshirë Henderson Land, i cili është në pronësi të njeriut të dytë më të pasur të Hong Kong-ut, Lee Shau-kee, shënuan rënie të mprehta të të ardhurave në vitin 2021.

Manjatët e pronave të Hong Kong-ut kanë grumbulluar miliarda si rezultat i pothuajse monopolit të tyre mbi disa nga pasuritë e paluajtshme më të vlefshme në botë. Por rënia e të ardhurave pasqyron përçarje ekonomike të shkaktuar nga territori pas politikave të Pekinit për zero-COVID.

Drejtuesit e biznesit kanë paralajmëruar për një rikuperim të pasigurt pa një dalje të qartë nga kufizimet ndëshkuese, edhe pasi udhëheqësja e qytetit Carrie Lam sinjalizoi lehtësim të disa masave duke filluar nga muaji prill.

Agjencia e pronave në Hong Kong, Colliers pret që çmimet e shtëpive të bien 5 për qind këtë vit, ndërsa JLL Hong Kong parashikon që ato të bien 5-10 për qind. Goldman Sachs tha këtë javë se çmimet e shtëpive të territorit mund të ulen deri në 20 për qind deri në vitin 2025.

Eksodi i banorëve dhe zhvendosja e drejtuesve nga firmat shumëkombëshe mund të zvogëlojë më tej kërkesën dhe të ndikojë negativisht në çmimet e shtëpive në qytet, sipas kryetarit të JLL Hong Kong, Joseph Tsang.

Disa zhvillues, duke përfshirë Henderson Land, regjistruan një rënie të fitimeve bazë vitin e kaluar pasi qendrat tregtare dhe bizneset e hoteleve në Hong Kong vuajtën nga kërkesa më e ulët e konsumatorëve.

Të ardhurat bruto të Henderson nga shitjet e pronave lokale ranë 24 për qind në vitin 2021, ndërsa Sun Hung Kai i familjes Këok pësoi një rënie prej 33 për qind të fitimit nga viti në vit në 7 miliardë dollarë HK (900 milionë dollarë amerikanë) në gjysmën e dytë të vitit të kaluar.

“New World Development”, i drejtuar nga trashëgimtari i familjes Cheng, Adrian Cheng, raportoi se të ardhurat e saj nga zhvillimi i pronave në Hong Kong ranë 72 për qind nga viti në vit gjatë së njëjtës periudhë.

Duke vuajtur nga mungesa e vizitorëve nga Kina kontinentale, dyqanet në Russell Street në Causeway Bay – një nga rrugët më të shtrenjta të shitjes me pakicë në botë së bashku me Upper Fifth Avenue të New York-ut dhe Neë Bond Street të Londrës – kanë përjetuar një rënie të vlerave të qirasë prej më shumë se 20 për qind këtë vit, sipas shifrave të fundit të qeverisë.

Analistët thanë se zhvilluesit e Hong Kong-ut kishin ende një distancë nga kriza e likuiditetit të sektorit të pronave në kontinent, e mishëruar nga trazirat në Evergrande, zhvilluesi më i borxhit në botë. Disa zhvillues të Hong Kong-ut kanë zgjedhur të shtyjnë më thellë në Kinë ndërsa rivalët e tyre luftojnë.

Një zëdhënës i “New World Development” tha se kompania ishte “optimiste” për performancën e saj në 2022.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore