Sport

Manchester United nuk do të shitet nën 6 miliardë paund


Familja Glazer. Photo: Sky Sports

Glazers nuk do të negociojnë për çmimin e tyre të kërkuar prej 6 miliardë paundësh për Manchester United, pasi ata presin për një marrëveshje rekord botëror.

Pronarët e United, të cilët përfunduan blerjen e klubit në vitin 2005 dhe kanë qenë subjekt i protestave të vazhdueshme të tifozëve, janë të hapur për shitjen e tij.

Por çmimi prej 6 miliardësh do të jetë në kushtet e tyre pasi burimet thonë se nuk ka gjasa të devijojnë.

“Ineos”, konglomerati petrokimik në pronësi të një prej njerëzve më të pasur të Britanisë, Sir Jim Ratcliffe, javën e kaluar njoftoi zyrtarisht se po studiojnë një marrëveshje.

Firma bankare e investimeve “Raine” po rreshton kërkues të tjerë të mundshëm, por grupi i blerësve të mundshëm është i vogël.

Procesi i tenderimit nuk është ende duke u zhvilluar, edhe pse Glazers nuk janë kundër mbajtjes së kontrollit nëse nuk shohin vlerën e kërkuar në ndonjë ofertë që u paraqitet përfundimisht. Bashkëkryetari Joel Glazer është ende duke marrë një rol aktiv në drejtimin e klubit.

Shitja e Chelsea-t nga Roman Abramovich vitin e kaluar, një pagesë prej 2.5 miliardë paundësh me një financim prej 1.75 miliardë paundësh, e ka çuar vlerën e klubeve të Premier League në stratosferë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore