Sport

Manchester United fiton FA Cup dhe një vend në Europa League 2024-25


Manchester United ka fituar finalen e FA Cup përballë rivalëve të qytetit, Manchester City, në shifrat 2-1. Një triumf që veç trofeut u siguron “Djajve të Kuq” edhe një vend në Europa League për sezonin e ardhshëm.

Adoleshentët e Manchester United udhëhoqën ekipin e tyre drejt një fitoreje të madhe në finalen e FA Cup ndaj kampionëve të Premier League, Man City.

Alejandro Garnacho shfrytëzoi një paqartësi në prapavijë nga dyshja e Manchester City-t, Josko Gvardiol dhe Stefan Ortega për të goditur në rrjetën e zbrazët të “Wembley”-t në minutën 30-të. Më pas, nëntë minuta më vonë, Kobbie Mainoo shënoi për 2-0.

Garnacho bëri një përparim në të djathtë, duke luajtur brenda për kapitenin Bruno Fernandes, i cili bëri një pasim magjik, për ta vendosur atë në një pjatë për të diplomuarin e ri të akademisë.

Në anën tjetër, Andre Onana bëri disa ndalesa të zgjuara për ta mbajtur United-in në avantazh.

City vazhdoi të shtynte, por muri i “Djajve të Kuq” vazhdoi të qëndronte i fortë. Kështu ndodhi deri në minutën e 87-të kur Jeremy Doku realizoi për City-n, e ndikuar nga një pasiguri e Onana-s.

Megjithatë, goli i belgut vlen vetëm për statistikë pasi United arriti të fitonte me rezultatin e ngushtë 2-1.

Jo vetëm që një fitore ishte vendimtare për të dyja palët për të kërkuar të drejtat e mburrjes në Mançester, por rezultati i finales përcaktoi gjithashtu se cilat skuadra angleze do të luanin në Evropë sezonin e ardhshëm.

Djemtë e Erik Ten Hag realizuan përfundimin më të keq të sezonit në epokën e Premier League, duke përfunduar në vendin e 8-të dhe duke humbur një vend në Evropë për herë të parë në dhjetë vjet.

Megjithatë, Bruno Fernandes dhe ekipi e dinin se një fitore në “Wembley” mund ta shpëtonte disi sezonin e tyre dhe do t’i shihte ata të luanin futboll evropian sezonin e ardhshëm.

Si Newcastle, ashtu edhe Chelsea do të kishin dashur që skuadra blu e Mançesterit të fitonte Kupën, përsa i përketë shanseve të tyre për Evropën.

Duke përfunduar në vendin e gjashtë në tabelë, Chelsea-t iu garantua një vend në Evropë pavarësisht rezultatit në “Wembley”. Edhe pse një fitore e City-t do të thoshte se ata do të shkonin direkt në Europa League.

Meqenëse tani nuk është kështu pasi United triumfoi, Chelsea tani do të luajë futboll në Conference League vitin e ardhshëm.

Ndërkohë, Newcastle mbështetej vetëm te kampionët e Premier League për të siguruar vendin e tyre në Evropë. Dhe, suksesi i United do të thotë që ata mbeten jashtë kupave të evropës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore