Manchester City e kalon Everton-in pa u djersitur

Manchester City e ka fituar shumë me lehtësi duelin përballë Everton-it në “Etihad”.

Kampionët e kishin më të vështirë pjesën e parë, por edhe aty, në fund, arritën të gjenin zgjidhjen.

Në minutën e 44-të, Raheem Sterling shfrytëzoi një super asistim të Joao Cancelo-s, për ta dërguar City-n të qetë në pushim mes pjesëve.

Epërsia i dha edhe komoditet kampionëve në fuqi, që kontrolluan me shumë lehtësi pjesën e dytë.

Pas një kaosi në zonë, topi doli jashtë saj, dhe Rodri me një predhë nga rreth 30 metra shënoi nga golat më të bukur të sezonit.

Ky gol në minutën e 55-të, i dha qytetarëve edhe qetësinë e duhur për të vazhduar punën e tyre.

Pak para se gjyqtari i katërt të ngriste tabelën lartë për minutat shtesë, City shënoi edhe njëherë.

Këtë radhë, emri që u shtua në listën e golashënuesve ishte Bernardo Silva.

Me golin e Silva-s, u vulos edhe rezultati përfundimtar, Manchester City 3-0 Everton.

Me këtë fitore, Manchester City ngjitet në vendin e dytë me 26 pikë, tre më pak se liderët e Chelsea-s.

Everton-i zhytet edhe më shumë në krizë, me asnjë fitore në gjashtë ndeshjet e fundit.

Ata ndodhen në vendin e 11-të me 15 pikë pas 12 takimeve.