Gatimi

Makarona me salmon dhe bizele


Ilustrim

Kjo pjatë me makarona dhe salmon, përgatitet në më pak se 20 minuta dhe është një darkë që mund ta shijojë e gjithë familja.

Përbërësit:

240 g grur integral

1 qepe e madhe, e grirë hollë

140 g bizele të ngrira

2 fileto salmon pa lëkurë, të prera në copa

140 g krem ​​me pak yndyrë

½ kub lëng perimesh me pak kripë

1 tufë e vogël qiqrash, të prera

Përgatitja:

Ngrohni në një tenxhere pak gjalpë, më pas shtoni qepën dhe gatuajeni për 5 minuta ose derisa të zbutet. Shtoni bizelet, salmonin dhe 50 ml ujë. Gatuani për 3-4 minuta, përzieni qiqrat dhe pak piper të zi. Më pas përziejini ujin për të mbuluar makaronat. Shërbejeni në tasa.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore