Sport

Magic Johnson flet rreth finales: Heat nuk kanë aq talent sa Nuggets


Legjenda e Los Angeles Lakers, Magic Johnson, beson se ka një pabarazi të konsiderueshme në talent mes Denver Nuggets dhe Miami Heat.

Pas epërsisë komanduese 3-1 të Nuggets në serinë pas ndeshjes 4, Johnson theksoi hendekun e dukshëm midis skuadrave. Denveri tregoi dominimin e tij në lojë, duke vendosur një epërsi deri në 17 pikë përpara se të siguronte një fitore 108-95.

Fillimisht, Miami u shfaqën të aftë për të sfiduar Denverin, pasi ata pretenduan një epërsi prej tre pikësh në çerekun e parë dhe në fillim të çerekut të dytë.

Megjithatë, ata pak e dinin se kjo do të ishte epërsia e tyre më e madhe e lojës. Nuggets morën shpejt kontrollin, me performancën mbresëlënëse të Aaron Gordon me 27 pikë dhe paraqitjen e gjithanshme të Nikola Jokic prej 23 pikësh, 12 kërcimesh, katër asistimesh, tre vjedhjesh dhe tre bllokimesh.

Jamal Murray gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm me paraqitjen e tij historike, duke kontribuar me 12 asistime pa asnjë ndryshim të vetëm krahas 22 pikëve të tij.

Duke vëzhguar dominimin e plotë të Nuggets, Johnson vuri në dukje pabarazinë e qartë në thellësinë e dy skuadrave.

“Në fund të ditës, kjo Seri Finale vjen në faktin se Nuggets janë një ekip më i talentuar se Heat”, shkroi Magic në Twitter.

Ndërsa thellësia superiore e Nuggets është e dukshme, shumë parashikuan që Heat do të bënte një luftë të frikshme. Në fund të fundit, ata kishin mposhtur favoritët më të fortë si Milwaukee Bucks dhe Boston Celtics në Playoff-et e NBA-së 2023.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore