Lajme

Macron thotë se trupat do të qëndrojnë në Kaledoninë e re për aq kohë sa të jetë e nevojshme


Forcat franceze të sigurisë do të qëndrojnë në Kaledoninë e Re për aq kohë sa të jetë e nevojshme, ka thënë Emmanuel Macron, pasi presidenti francez mbërriti në territorin e Paqësorit në një përpjekje urgjente për të qetësuar tensionet pas më shumë se një jave trazirash që kanë lënë gjashtë të vdekur.

Macron duhej të zhvillonte të enjten një ditë bisedimesh që synonin të kthenin faqen e trazirave vdekjeprurëse, të ndezura nga zemërimi mes njerëzve indigjenë të Kanakëve mbi ndryshimet kushtetuese të mbështetura nga Parisi që do t’u jepnin të drejtën e votës dhjetëra mijëra banorëve jo-indigjenë. Udhëheqësit lokalë kanë frikë se ndryshimi do të zbehë votën e Kanakut dhe do të minojë përpjekjet e gjata për të siguruar pavarësinë.

“Në orët dhe ditët në vijim, operacionet e reja masive do të planifikohen aty ku është e nevojshme dhe rendi republikan në tërësinë e tij do të rivendoset sepse nuk ka zgjidhje tjetër”, tha Macron gjatë një takimi me liderët lokalë, duke shtuar se gjendja e emergjenca nuk duhet të zgjatet.

Presidenti foli shkurtimisht me gazetarët pas mbërritjes së tij në aeroportin ndërkombëtar La Tontouta, rreth 50 km (31 milje) nga kryeqyteti i Kaledonisë së Re, Noumea, duke thënë: “Dëshira ime, së bashku me atë të ministrave të mi dhe të qeverisë, është të jem përkrah njerëzit dhe të shohim një kthim në paqe, qetësi dhe siguri sa më shpejt të jetë e mundur”.

Më vonë, Macron fluturoi me helikopter mbi zonat e shkatërruara nga zjarrvënia, me buldozerë që punonin për të pastruar rrënojat. Kryebashkiakët nga periferitë më të goditura iu bashkuan takimit të Macron në Komisionin e Lartë të Francës, së bashku me liderët pro-francezë dhe pro-pavarësisë.

Macron tha se qëllimi i takimit ishte të ktheheshin të gjitha palët në tryezë, megjithatë vizita e tij ka shkaktuar reagime të përziera mes politikanëve vendas.

“Është një inskenim. Formati nuk është i duhuri”, tha Roch Wamytan, një udhëheqës i pavarësisë i Unionit Kaledonian dhe president i Kongresit të Kaledonisë së Re, legjislativit të tij.

Ndihmësit thonë se Macron nuk ka një plan të paracaktuar dhe do të flasë me të gjitha palët për rindërtimin pas trazirave, si dhe për politikën, por nuk ka gjasa të nxitojë në ndonjë vendim të madh.

Kur u pyet nga një gazetar nëse ai mendonte se një vizitë 12-orëshe ishte e mjaftueshme, Macron u përgjigj duke thënë: “Do të shohim. Nuk kam kufi”.

Sonia Backès, një figurë e shquar pro Francës dhe presidente e Provincës Jugore të Kaledonisë së Re, tha se vizita e Macron ishte “një shenjë e fortë e gatishmërisë së tij për të gjetur zgjidhje, së pari mbi rendin dhe drejtësinë publike, pastaj politikisht”.

Virginie Ruffenach, një politikane lokale dhe udhëheqëse kundër pavarësisë, tha se shteti “ka një rol të rëndësishëm për të luajtur dhe ka shumë ndihmë për të ofruar në këtë situatë katastrofike”.

Territori i Paqësorit prej 270 mijë banorësh ka qenë në trazira që nga 13 maji, duke përjetuar dhunën e tij më të keqe në 40 vjet.

Gati 400 ndërtesa publike, biznese, dyqane dhe shtëpi janë shkatërruar nga zjarret e ndezura nga protestuesit në pak më shumë se një javë, sipas prokurorit publik Yves Dupas.

Ka pasur dëme të konsiderueshme në rrugë, duke e bërë të vështirë aksesin dhe udhëtimin në pjesë të Kaledonisë së Re.

Banorëve u duhej të prisnin disa orë për të blerë mallra thelbësore dhe artikujt po racionoheshin. Mbyllja e bankave dhe shkatërrimi i shumë ATM-ve vështirësuan marrjen e parave të gatshme, të cilat përdoren gjerësisht.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore