Lajme

Macron reziston, nis strategjinë për një qeveri pa krahë ekstremë


“Mos kini frikë, votoni!”

Kështu i nxiti Emmanuel Macron ata që kundërshtonin zgjedhjen e tij të pamatur për të thirrur zgjedhje të parakohshme, të konsideruara si një rrugëdalje për një qeveri të ekstremit të djathtë.

“Nuk ka asnjë pashmangshmëri, jeni ju që vendosni”, u përgjigj kreu i shtetit në një vizitë në Île Sein, për të përkujtuar thirrjen e gjeneralit De Gaulle për rezistencë më 18 qershor.

Tre javë më vonë, Macron është ende i bindur se kishte intuitën e duhur.

Me shpërbërjen e Asamblesë Kombëtare, ai kërkonte një sqarim politik që ishte aty: francezët kanë treguar se nuk janë gati ta vënë në pushtet.

Po sikur të kishte të drejtë?

Në Francë është e vështirë të gjesh dikë që mendon kështu, përballë kaosit të një Asambleje të re Kombëtare që duket e paqeverisshme.

Megjithatë, ai mbetet i bindur se ka bërë zgjedhjen e duhur.

Nuk është fitore, pranoi kreu i shtetit kur foli me ata që e takuan në këto ditë të trazuara.

Blloku qendror humbi rreth nëntëdhjetë deputetë. Por ai pretendon se ka pasur guximin të mos e braktisë veten në një tjetër kombinim politik – një riorganizim apo zëvendësim i kryeministrit – dhe se u ka dhënë sërish fjalën francezëve.

Me një rezultat të dyfishtë: ndalimi i kuvendit dhe nxjerrja e një kuvendi me legjitimitet të fortë, në dritën e pjesëmarrjes së lartë të votuesve, një rekord që nga viti 1981.

Tani, nga këndvështrimi i Macron, nuk ka asnjë nxitim. Franca ka një qeveri, Gabriel Attal dhe ministrat e tij janë përgjegjës për të siguruar stabilitetin e vendit.

Nuk shpërtheu “lufta civile” që ai vetë kishte frikë, bursa e Parisit nuk u shemb.

Rezistenca – sipas arsyetimit – favorizuan të gjithë harkun republikan. Asnjë deputet nuk u zgjodh vetëm me program, në baza personale, përveç atyre që u zgjodhën në raundin e parë.

Prandaj, nga makronistët vjen një ftesë për modesti dhe frymë përgjegjësie në krahasim me triumfalizmin e së majtës.

Një detyrim moral për të punuar së bashku përmendet edhe në dritën e transferimeve të votave në raundin e dytë nga qendra në të majtë dhe anasjelltas.

I vetmi fitues, nga këndvështrimi i Macron, ishte fronti republikan, me mobilizimin e jashtëzakonshëm të francezëve në qendrat e votimit për të bllokuar rrugën drejt së djathtës ekstreme.

Ndaj, në sytë e kreut të shtetit duket logjike të mendohet për një koalicion që lëviz midis të majtëve të spastruar nga deputetët e Jean-Luc Mélenchon, bllokut qendror dhe Republikains që nuk janë pajtuar me Marine Le Pen.

Macron fluturon sot për në Washington për samitin e NATO-s, vazhdon sikur të mos kishte ndodhur asgjë me agjendën e tij të angazhimeve ndërkombëtare, duke mbrojtur kështu prerogativat e tij.

Sërish në bazë të Kushtetutës ai nuk dëshiron që t’i imponohet emri i kryeministrit të ardhshëm.

Macron po përpiqet t’i rezistojë presionit nga Nouveau Front Populaire, i cili dëshiron të shkojë vetëm në qeveri, pa aleanca me centristët.

Sipas Presidentit, do të ishte rrezik krijimi i një qeverie të pakicës, me një bazë parlamentare prej vetëm 180 deputetësh, ndoshta 200 në skenarin më të mirë.

Prandaj, ideja është të vihet bast mbi një koalicion njerëzish të gatshëm për të formuar një qeveri që mund të ketë një shumicë relative më të madhe, ose të paktën që nuk ka një shumicë absolute që mund të mos i besojë.

Pra, një qeveri e marrëveshjeve të gjera, apo e unitetit kombëtar.

Rreth tre, katër prioritete. Një nga më të rëndësishmet është stabiliteti ekonomik dhe emërimi vendimtar me Buxhetin në vjeshtë.

Cilado qoftë qeveria e ardhshme, ajo do të duhet të demonstrojë besueshmëri që mund të qetësojë tregjet dhe agjencitë e vlerësimit që tashmë kanë Francën dhe borxhin e saj publik mbi 3 trilionë në horizontin e tyre.

Franca nuk është një ishull jashtë botës.

Një nga shembujt e përmendur shpesh nga makronistët në orët e fundit është shembulli i Liz Truss, kryeministres britanike, e cila, pasi aplikoi ulje të rënda të taksave, u detyrua të jepte dorëheqjen për shkak të rënies së paundit.

Truss ishte një konservatore, por shëmbëlltyra e saj po përdoret për të dërguar një mesazh në të majtë.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore