Lajme

Macron: Evropa të zvogëlojë varësinë e saj nga SHBA-të në çështjet e sigurisë


Presidenti francez Emmanuel Macron i ka kërkuar Evropës që të zvogëlojë varësinë e saj nga Shtetet e Bashkuara dhe të zhvillojë aftësitë e veta mbrojtëse duke luajtur një rol më aktiv në NATO.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta amerikane “Wall Street Journal”, duke cituar bisedën me gazetarët pas kthimit në Paris nga samiti në Jordani.

Macron vuri në dukje se ai nuk e konsideron thirrjen e tij për zhvillimin e mbrojtjes evropiane si një alternativë ndaj NATO-s.

Sipas tij, një Evropë më e fortë do të lejojë që kontinenti të bëhet më autonom brenda aleancës, duke vepruar “brenda NATO-s, së bashku me NATO-n, por edhe i pavarur nga NATO-ja”.

“Aleanca nuk është diçka nga e cila duhet të varem. Është diçka që duhet të zgjedh, diçka me të cilën punoj. Ne duhet të rimendojmë autonominë tonë strategjike”, tha presidenti francez. “Evropa duhet të marrë më shumë autonomi në çështjet e teknologjisë dhe potencialit të mbrojtjes, përfshirë nga Shtetet e Bashkuara”.

Në të kaluarën, presidenti i Francës ka bërë thirrje vazhdimisht për forcimin e bashkëpunimit në industrinë e mbrojtjes të Bashkimit Evropian.

Lufta në Ukrainë ka bashkuar kryesisht aleatët perëndimorë në kundërshtim me Rusinë dhe nënvizoi rëndësinë e NATO-s në mbrojtjen e kontinentit.

SHBA-të dhe Evropa kanë dërguar forca në krahun lindor të aleancës për të forcuar mbrojtjen e saj, duke furnizuar gjithashtu Ukrainën, e cila nuk është anëtare e NATO-s, me një rrymë artilerie të rëndë dhe armë të tjera që e kanë lejuar Kievin të rimarrë territorin.

Dorëzimi i artilerisë së rëndë në vëllime të mëdha për një konflikt pa fund në horizont është një përpjekje e kushtueshme.

SHBA-të, Franca dhe Gjermania janë nën presion për prodhim të ri, pasi kanë varfëruar rezervat e tyre të armatimit.

Kostoja e luftës për Rusinë dhe Perëndimin ka krijuar një hapje për diplomacinë që Macron po përpiqet ta shfrytëzojë, shkruan WSJ-ja.

Macron udhëtoi në Washington në fund të nëntorit për bisedime me Biden mbi luftën, duke i thënë TV francez menjëherë pas takimit se të dy udhëheqësit diskutuan “arkitekturën e sigurisë në të cilën duam të jetojmë nesër”.

“Kjo do të thotë se një nga pikat thelbësore që duhet të trajtojmë – siç ka thënë gjithmonë Presidenti Putin – është frika se NATO do të vijë deri në dyert e saj dhe vendosja e armëve që mund të kërcënojnë Rusinë”, shtoi Macron.

Të mërkurën, Macron tha se ai mbështet një strategji të “mbrojtjes absolute të Ukrainës”.

Një fushëbetejë e fitores së Ukrainës, tha ai, më pas do të duhej të kodifikohej në një “tekst të ri që duhet të pagëzojë një rend të ri që siguron stabilitetin politik dhe sigurinë e këtij rajoni dhe të Evropës”.

Macron tha se garancitë e sigurisë sipas kësaj arkitekture të re duhet të zbatohen për Ukrainën dhe Rusinë, si dhe për fqinjët e tillë si Azerbajxhani, Gjeorgjia, Moldavia dhe Armenia.

“Kur flas për garanci, po flas për të gjitha këto vende, për ne por edhe për Rusinë”, tha Macron.

Zyrtarët e lartë ukrainas kanë hedhur poshtë nocionin se Rusia ka nevojë për garanci sigurie si një përpjekje për të hedhur themelet që Moska të marrë koncesione pas fillimit të luftës.

Kritikët e presidentit francez thonë se ai rrezikon të përforcojë një nga arsyetimet e presidentit Vladimir Putin për pushtimin: se Rusia po kundërshtonte zgjerimin e NATO-s në Evropën Lindore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore