Lajme

Lufta në Ukrainë: Vajza 2 vjeçe vritet dhe 22 plagosen pas sulmit rus në Dnipro


Një vajzë 2-vjeçare ka mbetur e vrarë dhe 22 persona janë plagosur – dhe ka frikë se të tjerë janë bllokuar – pas një sulmi të dyshuar rus në qytetin qendror të Ukrainës, Dnipro.

Videoja e shpërndarë nga Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tregoi shpëtimtarët duke kërkuar në mbetjet e një ndërtese dykatëshe.

Një zyrtar tjetër tha se pesë nga viktimat ishin fëmijë dhe se një burrë ishte nxjerrë nga rrënojat.

Shpërthime janë dëgjuar edhe mbi kryeqytetin, Kiev, ku sistemet e mbrojtjes ajrore janë vendosur sërish.

E gjithë Ukraina është vënë nën alarme për sulm ajror, në një kohë kur Rusia nuk ka komentuar mbi ngjarjet e fundit.

Zelensky e përshkroi shpërthimin në Dnipro si një sulm të qëllimshëm rus, megjithëse Moska më parë ka mohuar të ketë shënjestruar civilët gjatë pushtimit të vendit fqinj.

Zjarret shpërthyen pas grevës së supozuar në një lagje veriore të qytetit, sipas guvernatorit rajonal.

Serhiy Lysak shtoi se pesë fëmijë ishin në mesin e viktimave – me gjendjen e tre djemve të vlerësuar si të rëndë.

17 nga 20 personat e lënduar në incident u dërguan në spital, tha ai.

Shpërthime janë raportuar edhe në pjesë të tjera të vendit.

Sistemet e mbrojtjes ajrore u angazhuan herët të dielën në zmbrapsjen e sulmeve ajrore pranë Kievit, bëri me dije ndërkaq administrata ushtarake e kryeqytetit ukrainas në kanalin e mesazheve Telegram.

Zyrtarët në Sumy, në veri, regjistruan 87 shpërthime si rezultat i granatimeve ruse, duke folur për lëndime dhe shkatërrime të infrastrukturës.

Më shumë se një duzinë shpërthimesh u raportuan gjithashtu në qytetet jugore të pushtuara nga Rusia, Berdyansk dhe Melitopol, megjithëse detajet ishin të pakta.

Në vetë Rusinë, zyrtarët thanë më herët të shtunën se dy persona të tjerë u vranë në sulme të reja në rajonin kufitar të Belgorodit.

Autoritetet vendore pretenduan se Ukraina ishte fajtore, megjithëse vetë Kievi tha se vdekjet ishin rezultat i përpjekjes së Rusisë për të shënjestruar luftëtarët që kundërshtojnë qeverinë në Moskë.

Ka pasur një sërë sulmesh në rajon në javët e fundit, veçanërisht duke përfshirë një inkursion të madh ndërkufitar në fund të muajit të kaluar, për të cilin Moska tha se përfundoi me vdekjen e 70 sulmuesve.

Kievi mohoi të kishte ndonjë përfshirje të drejtpërdrejtë, duke thënë përsëri se sulmi ishte ngritur nga paraushtarakët rusë.

Në zhvillime të tjera, një ndihmës i ngushtë i presidentit Zelensky ka thënë se vendi i tij nuk është ende gati për të filluar kundërsulmimin e premtuar prej kohësh kundër ushtarëve pushtues rusë.

Duke folur për gazetën britanike Sunday Times, Ihor Zhovkva fajësoi mungesën e armatimit dhe municionit.

Fjalët e tij dukeshin në kundërshtim me ato të Zelensky, i cili u citua vetëm një ditë më parë duke thënë se Ukraina ishte gati të fillonte manovrën.

Por komentet e paqëndrueshme nga zyrtarët ukrainas mund të jenë një përpjekje e qëllimshme për të ngatërruar Moskën, vuri në dukje Sunday Times.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore