Lajme

Lufta në Ukrainë nxit Finlandën e Suedinë t’i bashkohen NATO-s


Pushtimi rus i Ukrainës ka frikësuar shumë nga fqinjët e saj – nga shtetet baltike deri në Moldavi.

Finlanda teorikisht duhet të jetë e sigurt, pasi historikisht ka qenë neutrale dhe i ka dhënë një kohë të vështirë ushtrisë sovjetike të Stalinit kur ai pushtoi vendin në vitin 1939.

Ashtu si vendet e tjera skandinave, përveç Suedisë, këtu nuk ka pasur kurrë shumë mbështetje për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s.

Por kur zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse kohët e fundit paralajmëroi Finlandën dhe Suedinë në mënyrë eksplicite se çdo lëvizje drejt NATO-s mund të kishte pasoja ushtarake, njerëzit në të dy vendet u tronditën thellësisht.

Që atëherë, avionët luftarakë rusë kanë hyrë në mënyrë të hapur në hapësirën ajrore suedeze.

Nëse të qenit neutral nuk mjafton për t’u mbrojtur kundër Rusisë, njerëzit këtu thonë se ndoshta bashkimi me NATO-n do t’u japë dy vendeve mbrojtjen që u nevojitet.

Kjo paraqet një ndryshim të madh të disponimit. Në Finlandë, veçanërisht, marrëdhëniet me Rusinë mendoheshin të ishin mjaft të mira.

Disa ditë përpara se trupat ruse të hynin brenda, Aleksi Salonen dhe Sampo Muhonen, një çift filluan të flasin për kërcënimin në rritje nga Rusia dhe ranë dakord se do të ishte më e sigurt për Finlandën të aplikonte për anëtarësim në NATO.

Ata ia përmendën idenë tre miqve në internet, dhe mes tyre të pestë përgatitën një plan për të mbledhur nënshkrime për një peticion në parlamentin finlandez.

Për të nisur një debat nga deputetët, një propozim duhet të ketë 50,000 nënshkrime. Brenda 10 ditëve ata kishin arritur në 70,000.

Ata kishin prekur një nerv në popullatën finlandeze dhe tani çështja do t’i jepet qeverisë. Sondazhet e fundit të opinionit tregojnë se shumica e njerëzve e mbështesin idenë.

Finlanda është një vend i kujdesshëm dhe qeveria e saj është veçanërisht e tillë.

Kur u pyet ministri i Mbrojtjes Antti Kaikkonen për qëndrimet e tij, ai u kujdes që të mos përgjigjej.

Ai pranoi se situata ishte e vështirë, por tha se bashkimi me NATO-n ishte diçka që kërkonte konsideratë shumë të kujdesshme.

Ndoshta qeveria finlandeze dëshiron të shohë se çfarë ndodh në Ukrainë para se të vendosë.

Është e qartë se rusët nuk do të pushtojnë një vend tjetër kur ata janë të zënë me luftimet në Ukrainë.

Shikuar nga Finlanda, ka disa ngjashmëri të habitshme mes sulmit në Ukrainë dhe pushtimit të Finlandës në vitin 1939 – siç njihet ndryshe, si Lufta e Dimrit.

Jozef Stalini, plot vetëbesim, dërgoi ushtrinë e tij në Finlandë vetëm për të zbuluar se rezistenca e saj ishte shumë më e madhe nga sa e kishin siguruar gjeneralët e tij.

Finlandezët organizuan një luftë kryesisht guerile kundër një ushtrie, e cila ishte e madhe, por morali i së cilës ishte dëmtuar rëndë nga gjyqet e tradhtisë së një viti apo pak më parë, në të cilat shumica e figurave më të larta u spastruan dhe u ekzekutuan.

Lufta e Dimrit u zvarrit me muaj përpara se negociatat të fillonin përfundimisht dhe të arrihet një marrëveshje.

Rusia mori një pjesë të territoreve nga Finlanda, por finlandezët ruajtën pavarësinë e tyre dhe e kanë bërë këtë që atëherë.

Në mënyrë të ngjashme, pushtimi i Ukrainës është keqmenaxhuar.

Ana logjistike ishte e dështuar që në fillim, pak karburant, e pak ushqim dhe ujë të furnizuar për trupat – shumë prej të cilëve ishin siguruar se po kryenin vetëm një stërvitje.

Analistët perëndimorë thonë se edhe hartat ishin në mungesë, me drejtuesit e tankeve që shpesh duhej të ndalonin për të marrë udhëzime.

Ky nuk ishte në asnjë mënyrë një fushatë e ashpër ushtarake, dhe parakushti për çdo luftë moderne, e cila është shkatërrimi i komunikimeve të armikut, nuk ndodhi kurrë.

Asnjë nga këto nuk do të thotë se Presidenti Vladimir Putin nuk do të fitojë në fund.

Ai e ka siguruar tashmë presidentin e Francës Macron se do të vazhdojë derisa të marrë të gjithë Ukrainën.

Rreziku është se nëse ai nuk mund ta bëjë këtë me forcat e tij konvencionale, tundimi do të jetë i fortë për të përdorur armët e tij taktike bërthamore për të detyruar Ukrainën të dorëzohet.

Teoria bërthamore ruse duket se e konsideron këtë si një rrezik të pranueshëm; Ekspertët perëndimorë janë shumë më të shqetësuar nga mundësitë.

Rusia pretendon se ka pushtuar Ukrainën sepse donte të shpëtonte popullin ukrainas nga neofashizmi.

Ajo që Presidenti Putin me të vërtetë duket se dëshiron të sigurojë – përveç hakmarrjes për atë që ai e sheh si tradhti të Ukrainës për t’u shkëputur nga Rusia – është se nuk ka asnjë dyshim që presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky t’i bashkohet NATO-s.

Në fakt, kjo me të vërtetë nuk duket të ketë qenë një mundësi brenda të ardhmes së parashikueshme.

Por ka një ironi të vërtetë në faktin se lufta në Ukrainë tani duket se po i jep Finlandës – dhe ndoshta Suedisë – arsye të vërtetë për të menduar nëse duhet t’i bashkohen aleancës ushtarake perëndimore.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore