Lajme

Lufta në Ukrainë: Kush zbuloi dokumente sekrete amerikane – dhe pse?


Çfarë të bëhet me dhjetëra dokumente të klasifikuara të Departamentit Amerikan të Mbrojtjes – harta, grafiqe dhe fotografi – që qarkullojnë tani në internet?

Të kompletuara me afate kohore dhe dhjetëra akronime të padepërtueshme ushtarake, dokumentet, disa prej tyre të shënuara “tepër sekret”, paraqesin një pamje të detajuar të luftës në Ukrainë.

Ata tregojnë për viktimat e pësuar nga të dyja palët, për dobësitë ushtarake të secilës dhe, më e rëndësishmja, cilat mund të jenë pikat e forta të tyre relative kur Ukraina të vendosë të nisë ofensivën e saj të shumëpritur pranverore.

Sa të vërteta janë këto faqe të printuara, të shpalosura dhe të fotografuara, ndoshta në tryezën e dhomës së ngrënies së dikujt? Dhe çfarë na thonë ata, apo Kremlini, që ne nuk e dinim tashmë?

Kjo është rrjedhja më e madhe e informacionit sekret amerikan mbi luftën në Ukrainë që nga pushtimi i plotë i Rusisë 14 muaj më parë. Disa nga dokumentet janë të vjetra deri në gjashtë javë, por implikimet janë të mëdha.

Zyrtarët e Pentagonit citohen të kenë thënë se dokumentet janë reale.

Informacioni për të paktën njërin prej tyre duket se është ndryshuar në mënyrë të vrazhdë në një version të mëvonshëm, por nga një grumbull prej rreth 100 dokumentesh, ky duket një detaj relativisht i vogël.

BBC ka parë më shumë se 20 dokumente. Ato përfshijnë përshkrime të hollësishme të trajnimit dhe pajisjeve që po i ofrohen Ukrainës, pasi ajo bashkon një duzinë brigada të reja për një ofensivë që mund të fillojë brenda javësh.

Ai thotë se kur brigadat do të jenë gati dhe rendit të gjitha tanket, mjetet e blinduara dhe artileritë që po sigurohen nga aleatët perëndimorë të Ukrainës.

Por vëren se “koha e dorëzimit të pajisjeve do të ndikojë në trajnimin dhe gatishmërinë”.

Një hartë përfshin një “vijë kohor të tokës së ngrirë nga balta”, duke vlerësuar kushtet e tokës në të gjithë Ukrainën lindore ndërsa pranvera përparon.

Pas një dimri që ka testuar deri në kufi mbrojtjen ajrore të Ukrainës, ka gjithashtu një analizë të mprehtë të aftësisë së zvogëluar të mbrojtjes ajrore të Kievit, pasi ai kërkon të balancojë burimet e tij të kufizuara për të mbrojtur civilët, infrastrukturën kritike dhe trupat e saj të vijës së parë.

Është pak befasi kur mësohet se SHBA vlerëson se midis 189 mijë e 500 dhe 223 mijë ushtarë rusë janë vrarë ose plagosur.

Shifra ekuivalente për humbjet e Ukrainës – midis 124 mijë e 500 dhe 131 mijë – është gjithashtu në përputhje me shifrat e ballpark të informuara për gazetarët javët e fundit.

Në të dyja rastet, Pentagoni thotë se ka “besim të ulët” në shifra, për shkak të boshllëqeve në informacion, sigurisë operacionale dhe përpjekjeve të qëllimshme, ndoshta nga të dyja palët, për të mashtruar.

Me sa duket, ky është vendi i vetëm ku janë bërë përpjekje për të ndryshuar dokumentet për ta bërë të duket sikur Ukraina po përjeton viktimat më të këqija.

E gjithë kjo na çon në pyetjen se kush i zbuloi dokumentet dhe pse?

Historia se si dokumentet gjetën rrugën e tyre nga platforma e mesazheve Discord, në 4Chan dhe Telegram, është treguar tashmë nga Aric Toler i grupit hetimor të inteligjencës me burim të hapur, Bellingcat.

Toler thotë se ende nuk ka qenë e mundur të zbulohet burimi origjinal i rrjedhjeve, por paraqet paraqitjen e tyre në një platformë mesazhesh të njohura me lojtarët në fillim të marsit.

Më 4 mars, pas një debati për luftën në Ukrainë në një server Discord të frekuentuar nga lojtarët e lojës kompjuterike Minecraft, një përdorues shkroi “këtu, keni disa dokumente të zbuluara”, përpara se të postonte 10 prej tyre.

Është një formë e pazakontë, por vështirë se unike e rrjedhjes.

Në vitin 2019, përpara zgjedhjeve të përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar, dokumentet në lidhje me marrëdhëniet tregtare SHBA-MB u shfaqën në Reddit, 4Chan dhe faqe të tjera.

Në atë kohë, Reddit tha se dokumentet e pa redaktuar kishin origjinën në Rusi.

Në një rast tjetër, vitin e kaluar, lojtarët e lojës online War Thunder postuan vazhdimisht dokumente të ndjeshme ushtarake, me sa duket në përpjekje për të fituar debate mes tyre.

Rrjedhja e fundit është më e ndjeshme dhe potencialisht e dëmshme.

Ukraina e ka ruajtur me xhelozi “sigurinë e saj operacionale” dhe nuk mund të jetë e lumtur që një material kaq i ndjeshëm është shfaqur në një moment kaq kritik.

Ofensiva pranverore e Ukrainës mund të përfaqësojë një moment të ri për qeverinë Zelensky për të ndryshuar dinamikën në fushën e betejës dhe për të vendosur kushte për bisedimet e paqes më vonë.

Në Kiev, zyrtarët kanë folur për një fushatë të mundshme dezinformimi nga Rusia.

Blogerë të tjerë ushtarakë kanë sugjeruar të kundërtën: se është e gjitha pjesë e një perëndimi komplot për të mashtruar komandantët rusë.

Ç’është më e rëndësishmja, nuk ka asgjë në dokumentet e zbuluara deri më tani që të tregojnë drejtimin ose shtyrjen e kundërofensive të Ukrainës.

Kremlini tashmë duhet të ketë një ide mjaft të mirë për shtrirjen e përgatitjeve të Ukrainës (edhe pse dështimet e inteligjencës së Moskës kanë qenë shumë të dukshme gjatë gjithë luftës), por Kievi duhet të mbajë armikun e tij të hamendësojë se si do të zhvillohet fushata, në mënyrë që të maksimizojë shanset për sukses.

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore