Lajme

Lufta duhet të përfundojë përpara se të fillojë dimri, thotë presidenti ukrainas


“Lufta e Rusisë në Ukrainë të përfundojë përpara fillimit të dimrit”.

Kështu është shprehur në mbledhjen e G7-ës presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, sipas agjencisë së lajmeve ndërkombëtare “Reuters”, përcjell Albanian Post.

Zelensky tha se kushtet e betejës do ta bënin më të ashpra për trupat e tij, ndërsa ata do të luftonin kundër tyre.

Ai u kërkoi udhëheqësve të G7-ës të bëjnë maksimumin për t’i dhënë fund luftës deri në fund të vitit, tha një burim për “AFP-në”.

Presidenti ukrainas iu drejtua liderëve të G7-ës përmes një video-live në një samit në Kështjellën Elmau në Kruen, Gjermani.

Ndër të tjera, ai kërkoi ndihmë për rindërtimin, sistemet e mbrojtjes kundërajrore, ndihmë për eksportet e grurit dhe garancitë e sigurisë.

Mesazhi i tij ishte i qartë: “Intensifikoni sanksionet kundër Rusisë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore