Sport

Liverpool tërhiqet nga gara për Kylian Mbappe


Kylian Mbappe

Liverpool thuhet se nuk është i interesuar të bëjë një lëvizje për Kylian Mbappe verën e ardhshme.

Saga për të ardhmen e Mbappe-s ka qenë duke u përfolur shumë gjatë viteve të fundit, me yllin francez që pretendohej se do të largohej nga PSG dhe t’i bashkohej Real Madrid-it pas skadimit të kontratës së tij në verën e vitit 2022.

Megjithatë, ai bëri një kthesë të vonë dhe nënshkroi një marrëveshje të re me gjigantët francezë deri në vitin 2024, me opsionin e një viti shtesë deri në 2025 që vetëm ai mund ta aktivizonte.

E ardhmja e tij doli përsëri në plan të parë në verë, kur Mbappe u pezullua nga skuadra e PSG-së pasi ai e informoi klubin se nuk do ta përdorte atë zgjatje, duke i lënë ata zbuluar për të humbur lojtarin më të vlefshëm në botë në një transferim të falas verën e ardhshme.

Megjithatë, sipas “Sky Sport” në Gjermani, Mbappe, i cili më pas u riintegrua te PSG dhe ka luajtur një rol kryesor këtë sezon, nuk do të transferohet në “Anfield”.

Kjo vjen pavarësisht se Liverpool është lidhur me 24-vjeçarin në vitet e fundit, pasi ata kërkojnë të gjejnë një zëvendësues afatgjatë për Mohamed Salah.

Gazetari i “Sky Sport”, Florian Plettenberg shtoi se thashethemet nuk ishin “të nxehta” dhe tha: “Ne e kemi konfirmuar qartë nga Liverpool-i. Mbappe dhe Klopp, kjo ndoshta nuk do të funksionojë. Raporti thotë se PSG mbetet i qetë rreth situatës së tij kontraktuale pavarësisht se marrëveshja e tij skadon verën e ardhshme”.

Real Madrid, i cili mendoi se kishte bërë mjaftueshëm për të nënshkruar me Mbappe në 2022, mbetet destinacioni më real për të, qoftë në 2024 apo 2025.

Gjatë pezullimit të tij nga skuadra e Luis Enrique në verë, Mbappe u la jashtë turneut parasezonal të klubit në Japoni dhe Korenë e Jugut dhe u detyrua të stërvitej me një grup që u bë i njohur si “të padëshiruarit”, lojtarë që PSG po përpiqej t’i detyronte të largoheshin.

Mbappe u riintegrua më pas pasi humbi ndeshjen e parë të sezonit kundër Lorient. Pavarësisht spekulimeve të vazhdueshme për të ardhmen e tij, Mbappe ka realizuar 14 gola në 12 paraqitje në Ligue 1 këtë sezon.

Ai gjithashtu shënoi një penallti në kohën shtesë kundër Newcastle këtë javë për të barazuar ndeshjen 1-1, gjë që mbajti në jetë shpresat e PSG-së për të arritur në fazën eliminatore të Champions League.

Kuptohet, PSG mbetet e prirur për të zgjatur kontratën e tij dhe zhurma rreth të ardhmes së tij ka të ngjarë të rritet vetëm në javët dhe muajt e ardhshëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore