Lajme

Lisa Marie Presley ka vdekur në moshën 54-vjeçare


Lisa Marie Presley, këngëtarja dhe fëmija i vetëm i Elvis dhe Priscilla Presley, ka vdekur në moshën 54-vjeçare, pasi u shtrua papritur në spital të enjten.

Nëna e saj 77-vjeçare konfirmoi vdekjen e Presley-t më vonë të enjten mbrëma, shkruan “The Guardian”.

“Me hidhërim më duhet të ndaj lajmin shkatërrues që vajza ime e bukur Lisa Marie na ka lënë”, tha Priscilla Presley në një deklaratë. “Ajo ishte gruaja më e pasionuar e fortë dhe e dashur që kam njohur ndonjëherë. Ne kërkojmë privatësi ndërsa përpiqemi të përballemi me këtë humbje të thellë. Faleminderit për dashurinë dhe lutjet. Për momentin nuk do të ketë komente të tjera”.

Presley u dërgua në spital nga shtëpia e saj në Calabasas, Kaliforni, pas një arresti kardiak të raportuar, raportoi fillimisht TMZ.

Nëna e saj u kërkoi fansave që ta mbanin vajzën e saj në lutjet e tyre në një deklaratë të lëshuar kur lajmi u publikua për herë të parë.

Muzikantja u shfaq me nënën e saj në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Golden Globes” në Los Angeles dy ditë përpara se të shtrohej në spital, si pjesë e grupit të talenteve që mbështesin filmin biografik të mirënjohur të Baz Luhrmann, “Elvis”.

Austin Butler fitoi aktorin më të mirë në një film dramë për performancën e tij si Elvis Presley.

E lindur në Memphis, Tennessee në vitin 1968, Presley është fëmija i vetëm i Elvis dhe Priscilla Presley.

Kur prindërit e saj u divorcuan, Presley u zhvendos me nënën e saj në Los Anxhelos, por do të kthehej në shtëpinë e babait të saj në Memphis, Graceland.

Kur Elvis vdiq në 1977, Presley nëntë vjeçar u bë trashëgimtare e përbashkët e pasurisë së tij me gjyshin e saj, Vernon Presley, dhe stërgjyshen e saj, Minnie Mae Hood Presley.

Kur ajo ishte 25 vjeç, Presley ishte trashëgimtarja e vetme e mbijetuar e pasurisë, që atëherë vlerësohej në 100 milionë dollarë.

Në vitin 2005, ajo shiti shumicën e aksioneve të biznesit të pronës te Industrial Media, por mbajti kontrollin e Graceland.

Në vitin 1997, Presley publikoi “Don’t Cry Daddy” si një duet me vokalin e babait të saj, për të shënuar 20 vjetorin e vdekjes së tij.

Më vonë ajo ndoqi gjurmët e babait të saj në muzikë, duke lëshuar tre albume: Për Whom It May Concern (2003), Now What (2005) dhe Storm & Grace (2012).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore