Tregjet

Lira turke arrin një rekord të ulët pas fitores në zgjedhje të Erdoğan-it


Lira turke ka arritur një rekord të ulët pas fitores në zgjedhje të presidentit Recep Tayyip Erdoğan, në një shenjë të përtërirë të problemeve ekonomike që vendi pritet të përballet në dekadën e tretë të qeverisjes së tij.

Të hënën e 29 majit në mëngjes, banka amerikane e investimeve Morgan Stanley parashikoi se monedha turke do të bjerë më tej këtë vit, duke arritur në 26 apo edhe 28 për dollar më shpejt se sa ishte parashikuar më parë.

Duke iu drejtuar mbështetësve të tij nga ballkoni i pallatit presidencial në Ankara, Erdoğan pati një ton të ashpër pas fitores së tij, duke goditur kundërshtarët e tij politikë dhe duke u angazhuar të vazhdojë politikat e tij jo-ortodokse ekonomike përpara se të recitonte një poezi nacionaliste.

Udhëheqësi turk ishte triumfues pas një fitoreje ndaj rivalit të tij Kemal Kılıçdaroğlu, duke iu shmangur një sfide të paprecedentë zgjedhore në raundin e dytë për të mposhtur kreun e opozitës me 52.16 për qind të votave ndaj 47.84 për qind.

Soner Cagaptay, një biograf i liderit turk, ka vënë në dukje diferencën e rehatshme të fitores prej 4 për qind të Erdogan-it, rezultat i një fushate zgjedhore përçarëse gjatë së cilës të dyja palët shpërndanë dezinformata dhe presidenti aktual i etiketoi kundërshtarët e tij mbështetës të terrorizmit, duke siguruar një mandat për të vazhduar të njëjtat vendime mashtruese të politikës së jashtme dhe politikat ekonomike jo-konvencionale të viteve të fundit.

Aftësia e Erdogan-it për të siguruar një mandat të tretë në një vend gjithnjë e më të polarizuar, kundër një sfide të bashkërenduar ndaj udhëheqjes së tij, ishte dukur më parë në dyshim.

Vetëm tre muaj më parë, sedani i tij presidencial u end midis tumave ku qytetarët e pikëlluar kërkonin për trupat e të afërmve të tyre pas dy tërmeteve të fuqishëm që vranë më shumë se 50 mijë njerëz në Turqi.

Në të gjithë vendin, qytetarët u ankuan për një krizë të rëndë të kostos së jetesës, një krizë që Erdogan kohët e fundit u përpoq ta rregullonte përkohësisht duke ofruar gaz natyror falas për një muaj dhe duke rritur pagën minimale për herë të dytë pak para zgjedhjeve.

Rezultati i zgjedhjeve, duke përfshirë një fitore të tij në rajonet e prekura nga tërmetet, sugjeroi se në mesin e elektoratit ai ishte ngritur mbi kritikat e drejtuara shpesh ndaj partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) edhe nëse kushtet që shkaktonin kundërshtime ndaj sundimit të tij mbetën.

Kur shpalli fitoren, Erdogan përsëriti premtimet për gaz natyror falas për mbështetësit e tij, duke u mburrur për pavarësinë ekonomike të Turqisë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Po ashtu përsëriti besimin e tij se ulja e normave të interesit do të reduktonte, në vend që të rriste, inflacionin.

Erdogan përsëriti një premtim për të vazhduar një politikë të riatdhesimit të refugjatëve sirianë pasi kaloi një valë ndjenjash nacionaliste të vijës së ashpër që pa ish-kandidatin presidencial ultranacionalist Sinan Oğan t’i bashkohej atij për të shpallur fitoren në Ankara.

E njëjta ndjenjë nacionaliste rezultoi gjithashtu në parlamentin më të djathtë në historinë e fundit të Turqisë, duke nxitur vëzhguesit të paralajmërojnë se Erdogan ka të ngjarë të rrisë sulmet ndaj komunitetit LGBTQ+ dhe grave.

Sipas Cagaptay, luftërat kulturore ishin vendi ku Erdoğan lulëzoi.

“Opozita u përpoq t’i bënte këto zgjedhje për ekonominë, për pasojat e tërmeteve dhe korrupsionit. Në vend të kësaj, Erdogan tha se si ishte në gjendje të mbronte Turqinë kundër terroristëve, politikave të identitetit dhe polarizimit”.

Erdogan gjithashtu nuk humbi asnjë mundësi për të shtyrë bazën e tij për të vazhduar luftën, duke e drejtuar zemërimin drejt zgjedhjeve lokale të vitit të ardhshëm, ku AKP do të përpiqet të rimarrë kontrollin e qendrave më të mëdha urbane të Turqisë.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore