Aplikacione

LinkedIn do të shkurtojë 716 vende pune dhe do të mbyllë aplikacionin kinez InCareer


LinkedIn do të shkurtojë më shumë se 700 vende pune dhe do të mbyllë aplikacionin e tij të punës në Kinë.

Ryan Roslansky, shefi ekzekutiv i platformës së rrjeteve profesionale në pronësi të Microsoft, njoftoi të hënën në një letër drejtuar stafit se 716 role do të shkojnë si pjesë e ndryshimeve që synojnë t’i përgjigjen kushteve ekonomike dhe ta bëjnë biznesin më të shpejtë.

“Me tregun dhe kërkesën e klientëve që luhaten më shumë, dhe për t’i shërbyer më efektivisht tregjeve në zhvillim dhe rritje, ne po zgjerojmë përdorimin e shitësve”, tha ai.

“Ne po heqim gjithashtu shtresat, duke reduktuar rolet e menaxhimit dhe duke zgjeruar përgjegjësitë për të marrë vendime më shpejt”.

Një zëdhënës i LinkedIn tha se këta shitës ishin “partnerë të jashtëm” të cilët do të merrnin përsipër punë të reja dhe ekzistuese.

Roslansky tha se ekipet e produktit dhe inxhinierisë do të jenë përgjegjës për udhërrëfyesin teknologjik të kompanisë, ndërsa ekipi i produktivitetit të biznesit do të hiqet gradualisht dhe do të integrohet pjesërisht në pjesë të tjera të biznesit.

Ai tha se 250 vende të reja pune do të krijohen në operacione, biznese të reja dhe ekipe të menaxhimit të llogarive nga 15 maji.

Aplikacioni i punës me bazë në Kinë i kompanisë, InCareer, do të mbyllet nga 9 gushti, me kompaninë që të fokusohet në ndihmën e kompanive në Kinë për të punësuar, tregtuar dhe trajnuar jashtë vendit, tha Roslansky. Punët në prodhim, inxhinieri, korporata, shitje dhe marketing në Kinë do të shkonin.

Platforma LinkedIn u mbyll në Kinë në vitin 2021, duke përmendur një “mjedis sfidues operativ” mes raporteve se rregullatorët kinezë të internetit kërkonin më shumë mbikëqyrje. Facebook dhe Tëitter tashmë ishin të ndaluara në Kinë, ndërsa Google u tërhoq në vitin 2010.

Në gjashtë muajt e fundit më shumë se 270 mijë  vende pune në teknologji janë shkurtuar globalisht, sipas Layoffs.fyi, e cila ka ndjekur pasojat.

Kompania mëmë e LinkedIn, Microsoft, ka shkurtuar 10 mijë vende pune, ndërsa kompania mëmë e Facebook, Meta, ka pushuar 21 mijë. Google ka shkurtuar 12 mijë vende pune, ndërsa Amazon ka pushuar nga puna 27 mijë punëtorë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore