Lajme

Ligjet e reja në Gjermani dekriminalizojnë përdorimin personal të kanabisit


Pirja e kanabisit tani është e ligjshme për moshat mbi 18 vjeç në Gjermani teksa ligjet e reja për posedimin personal kanë hyrë në fuqi.

Që nga 1 Prilli, të rriturit në Gjermani lejohen të mbajnë deri në 25 gramë kanabis të tharë dhe të kultivojnë deri në tre bimë marijuanë në shtëpi.

Ligjet e reja pasuan një debat të nxehtë rreth të mirave dhe të këqijave të lejimit të aksesit më të lehtë.

Qeveria thotë se dekriminalizimi i barërave të këqija do të godasë tregun e fshehtë dhe do të zvogëlojë përhapjen e kanabisit të kontaminuar, duke mbrojtur kështu të rinjtë.

Por ka pasur kritika për ndikimin e mundshëm te të rinjtë.

“Nga këndvështrimi ynë, ligji siç është shkruar është një katastrofë”, ka thënë për Agence France-Presse (AFP) Katja Seidel, një terapiste në një qendër të varësisë nga droga në Berlin.

“Qasja do të jetë më e lehtë, imazhi i tij do të ndryshojë dhe do të normalizohet më shumë, veçanërisht te të rinjtë”, ka thënë Seidel, duke shtuar se ajo priste të shihte një rritje të përdorimit të kanabisit.

Sakaq, konsumimi i kanabisit nga kushdo nën 18 vjeç do të vazhdojë të jetë i paligjshëm.

Legjislacioni i ri ka gjithashtu disa masa mbrojtëse për të mbrojtur të rinjtë, duke përfshirë ndalimin e pirjes së duhanit të kanabisit brenda 100 metrave nga një shkollë, kopsht fëmijësh, shesh lojërash ose qendre sportive.

Ministri i shëndetësisë i Gjermanisë, Karl Lauterbach, ka premtuar një fushatë të madhe për të edukuar të rinjtë për rreziqet shëndetësore dhe për të nxitur programet parandaluese.

Megjithatë, fushata e planifikuar mediatike nuk i ka bindur kritikët.

“Kjo nuk rezonon me ta, nuk do të funksionojë kurrë”, ka thënë Boris Knoblich, një zëdhënës i organizatës Tannenhof Berlin-Brandenburg.

Sipas statistikave zyrtare të vitit 2021, 8.8% e të rriturve në Gjermani të moshës 18-64 vjeç thanë se kishin konsumuar kanabis të paktën një herë në 12 muajt e mëparshëm.

Midis njerëzve të moshës 12 deri në 17 vjeç, ky numër u rrit në gati 10%.

Qeveria ka thënë më parë se shumë përdorues mbështeten te droga për arsye mjekësore dhe se ligji i ri do të përmirësojë gjithashtu cilësinë e kanabisit të konsumuar nga një numër në rritje i të rinjve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore