Biznes

Lidhjet e errëta të ‘Mbretëreshës së Kriptove’ me botën e krimit bullgar


Në shtator 2019, një podcast i medias britanike BBC filloi të raportonte mbi tregimin e jashtëzakonshëm të Ruja Ignatova.

Ajo është një grua bullgare e kërkuar nga FBI pasi kishte mashtruar investitorët nga 4.5 miliardë dollarë përmes kriptomonedhës së saj të rreme, përpara se të zhdukej.

Investigimi ka shkuar një hap më tej.

BBC Eye Investigations dhe Panorama kanë shqyrtuar lidhjet e saj të ngushta me një bos të dyshuar bullgar të krimit të organizuar dhe pretendimet se ajo ishte vrarë brutalisht.

A i shijoi Ignatova miliardat e vjedhura apo u vra nga vetë njerëzit e paguar për ta mbrojtur?

Ruja Ignatova e diplomuar në Universitetin e Oxford-it ka lindur në Bullgari dhe është rritur në Gjermani, duke ndjekur një karrierë të suksesshme në financë përpara se të prezantonte kriptomonedhën OneCoin në vitin 2014.

Ignatova bindi miliona njerëz në mbarë botën të investojnë në OneCoin, duke premtuar se do të eklipsojë llojin e kthimeve të mëdha të parë nga investitorët e hershëm të Bitcoin.

Por në realitet, Ignatova kishte krijuar një mashtrim investimi të maskuar me zgjuarsi, pa rekordin digjital që qëndron në themel të kriptomonedhave legjitime si Bitcoin.

Teksa hetuesit nga Gjermania dhe SHBA-të nisën nga puna, Ignatova në tetor 2017 kapi një fluturim me Ryanair herët në mëngjes nga Sofja në Athinë, për të mos u parë më kurrë.

Vitin e kaluar, BBC është përpjekur të zbulojnë më shumë rreth asaj që i ka ndodhur dhe nëse ajo është gjallë.

Çelësi për këtë ishte përcaktimi se kush ishte rrethi i saj i brendshëm.

Richard Reinhardt, i cili filloi hetimin për OneCoin për Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme të SHBA-ve së bashku me FBI-në, i ka thënë BBC-së për një personazh kyç që hetuesit nuk e kanë përmendur kurrë më parë publikisht.

Kërkimi për Ignatova merr një kthesë të papritur kur shfaqet një histori që pretendon se ajo është vrarë.

BBC e kupton se është njeriu të cilit i është dhënë roli i mbajtjes së Ignatova të sigurt – Hristoforos Nikos Amanatidis, i njohur si Taki.

“Na u tha se gjoja një djalosh i madh droge ishte në krye të sigurisë së saj fizike”, ka thënë Reinhardt në intervistën e tij të parë që nga pensionimi në fund të vitit 2023.

“Taki doli më shumë se një herë. Kjo ishte një temë e përsëritur”.

Avokatët e qeverisë amerikane kishin thënë në vitin 2019 se kreu i sigurimit të Ignatova ishte një figurë kryesore e krimit të organizuar në Bullgari, pa e përmendur emrin e tij.

“Ne kemi prova se një trafikant droge shumë domethënës, nëse jo më produktivi, i të gjitha kohërave në Bullgari, ishte i lidhur ngushtë me OneCoin – shërbeu si roje personale e sigurisë”, ka thënë një ndihmës avokat.

Ky ishte i njëjti “kreu i sigurisë” që një avokat tjetër i qeverisë amerikane ka thënë se ishte “i përfshirë në zhdukjen” e Ignatova.

Sipas Reinhardt, Ignatova ishte një kriminele shumë më e sofistikuar sesa e kuptojnë shumica e njerëzve.

Kjo teori duket se mbështetet nga dokumentet e zbuluara të Europol-it, të parë nga BBC, të cilat tregojnë se – përpara se Ignatova të zhdukej në vitin 2017 – policia bullgare kishte krijuar lidhje mes saj dhe Takit.

Në dokumente, policia dyshon se Taki ka përdorur rrjetin financiar të OneCoin për të pastruar të ardhurat e trafikut të drogës.

Në Bullgarinë e tij të lindjes, Taki ka një status pothuajse mitik – një El Chapo ose Pablo Escobar.

Ai dyshohet gjerësisht si kreu i një organizate bullgare të krimit të organizuar dhe një kontrabandist pjellor droge.

Ai dhe bashkëpunëtorët e tij janë hetuar atje për grabitje me armë, kontrabandë droge dhe vrasje, por ai kurrë nuk është ndjekur me sukses për asgjë.

“Kur flasim për Takin, ai është kreu i mafies në Bullgari. Ai është jashtëzakonisht i fuqishëm”, ka treguar një ish-zëvendësministër bullgar, Ivan Hristanov, i cili në vitin 2022 hetoi akuzat që Taki drejtonte një rrjet kriminal me ndihmën e zyrtarëve të korruptuar – dhe beson se ky ishte rasti.

“Taki është fantazmë. Nuk do ta shihni kurrë. Ju vetëm dëgjoni për të. Ai po flet me ju përmes njerëzve të tjerë. Nëse nuk dëgjon, thjesht zhdukesh nga toka”.

“I vetmi person që mund ta mbrojë atë nga të gjitha ato hetime, përfshirë edhe nga agjencitë e huaja, ishte Taki”.

BBC i shkroi qeverisë bullgare për akuzat në lidhje me zyrtarët e korruptuar. Nuk u përgjigj.

Zyra e prokurorit në kryeqytetin Sofje thotë se “nuk mbulon krimet dhe personat që ndoshta kanë kryer krime”.

Taki tani besohet se jeton në Dubai, ku Ignatova bleu një apartament luksoz dhe ku llogaritë e saj bankare morën dhjetëra miliona dollarë nga mashtrimi i OneCoin.

Teksa nuk dihet se si Taki dhe Ignatova u takuan, apo nëse ai ishte i përfshirë me OneCoin që në fillim, burime të shumta thonë se ata kishin një marrëdhënie të ngushtë personale dhe se ai ishte kumbari i vajzës së saj.

Një burim bullgar i afërt me Ignatova i ka treguar BBC-së se ajo mund të ketë paguar Takin deri në 100 mijë euro në muaj për mbrojtje.

Duket se ka lidhje të tjera financiare midis Ignatova dhe Takit.

Dokumentet e Europol-it përmendin një marrëveshje komplekse për të shitur një ngastër toke, në bregun e Detit të Zi të Bullgarisë, që lidh një nga kompanitë e Ignatova me gruan e Takit.

Dokumentet e policisë sekrete iu kaluan BBC-së nga Frank Schneider, një ish-spiun dhe këshilltar i Ignatova, e cila është zhdukur që atëherë.

Ai ka treguar se shefi i tij i vjetër punonte me “mashtrues” dhe “gangsterë”.

Kur BBC intervistoi Schneider në shtëpinë e tij në Francë, ai ishte në arrest shtëpiak, në pritje të ekstradimit në SHBA në lidhje me mashtrimin OneCoin.

Megjithatë, ai nuk ishte i përgatitur të zbulonte emra.

“Nuk do t’ju them se kush, sepse kam një familje. Ky është një krim i vërtetë i rëndë i organizuar”.

Por në fund, mbrojtësi i Ignatova mund të jetë kthyer në agresor.

Në vitin 2022, gazetarit investigativ bullgar Dimitar Stojanov dhe kolegëve të tij në gazetën investigative bird.bg iu dorëzua një raport i policisë që ishte gjetur në shtëpinë e një polici të vrarë bullgar.

Në dokument, një informator policie detajon duke dëgjuar kunatin e Takit në gjendje të dehur duke thënë se Ignatova ishte vrarë me urdhër të Takit në fund të vitit 2018 dhe trupi i saj u copëtua dhe u hodh nga një jaht në detin Jon.

Stoyanov ka thënë se kjo është “shumë, shumë e mundshme”.

Autenticiteti i dokumentit të policisë u konfirmua nga zyrtarë bullgarë dhe bashkëpunëtorë të shumtë kriminalë të Takit besojnë se teoria që ai e kishte vrarë atë është e vërtetë, sipas Stoyanov.

Megjithatë, BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimin.

Arsyeja e bashkëpunëtorëve ishte se e kërkuara Ignatova u bë një detyrim ndaj Takit, i cili dëshironte të eliminonte lidhjet e tij me mashtrimin e OneCoin.

Këta bashkëpunëtorë përfshijnë Krasimir Kamenov, i njohur si Kuro, i kërkuar nga Interpoli me akuza për vrasje.

Stoyanov ka treguar se Kuro i ka thënë atij se kishte dëgjuar Takin duke diskutuar biznesin e tij kriminal përpara zonjës Ignatova dhe kur Kuro e kishte sfiduar Takin nëse duhej ta bënte këtë, Taki ishte përgjigjur: “Mos u shqetëso, ajo është aq e mirë sa ka vdekur. ”

Kuro kishte pohuar gjithashtu se kishte folur me CIA-n për Takin, duke përfshirë edhe pretendimin se kishte urdhëruar vrasjen e Ignatova.

Burime pranë Kuros kanë konfirmuar për BBC-në se ky takim u zhvillua në fund të vitit 2022.

Në maj 2023, Kuro u vra në shtëpinë e tij në Cape Town, së bashku me gruan e tij dhe dy të tjerë që punonin për të.

Policia e Afrikës së Jugut është ende në kërkim të vrasësve, por ish-zëvendësministri bullgar Hristanov beson se vrasja e Kuros është e lidhur me Takin.

“Disa njerëz duhej të hiqeshin qafe sepse dinin shumë për Takin. Ishte një lloj ekzekutimi publik që dukej më shumë si një deklaratë. Kujdes me kë merreni”.

Që nga publikimi i akuzave për vrasjen e Ignatova, gazetari Dimitar Stoyanov ka thënë se ai dhe kolegët e tij janë përballur me kërcënime me vdekje, duke e detyruar atë të largohet përkohësisht nga Bullgaria për herë të katërt në karrierën e tij.

Stoyanov nuk pretendon se di një motiv për ndonjë vrasje të supozuar, por të dhënat e pasurisë tregojnë, dhe dëshmitarët okularë i kanë thënë atij, se që nga zhdukja e saj, një numër i pronave të saj bullgare tani po përdoren nga njerëz të lidhur me Takin.

Taki nuk është arrestuar kurrë për pretendimet se ka vrarë Ignatovan.

Trupi i saj nuk është gjetur kurrë dhe hetuesit kanë thënë se nuk kanë prova të mjaftueshme për ta ndjekur penalisht.

Por ish-hetuesi i IRS Richard Reinhardt mendon se Ignatova ka të ngjarë të ketë vdekur. Edhe pse ai nuk ka parë asnjë provë që e lidh vdekjen e saj me Takin, ai beson se përputhet me mënyrën se si funksionojnë kartelet e drogës.

“Nuk ka nder mes hajdutëve duke e ditur se sa të dhunshëm janë kartelet, nëse Taki mendonte se ajo ishte një kërcënim për të, ai ndoshta do ta nxirrte jashtë”.

BBC u shkroi avokatëve të Takit për akuzat në këtë hetim – ata nuk u përgjigjën.

Në vitin 2022, Ignatova u vendos në listën e dhjetë më të kërkuarve të FBI-së – ku ajo qëndron edhe sot.

Ekipi i BBC-së që qëndron pas podcast-it të The Missing Cryptoqueen ka marrë pamje dhe informacione të ndryshme rreth vendndodhjes së Ignatova pas vrasjes së saj të dyshuar – duke përfshirë detaje të një operacioni të pasuksesshëm policor në Greqi për ta kapur atë në vitin 2022.

Mund të ndodhë që thashethemet për vdekjen e saj janë vetëm një manovër e shkëlqyer.

Nëse është kështu, me kalimin e viteve, ka të ngjarë të bëhet gjithnjë e më e vështirë për të që të qëndrojë në arrati.

Sipas Reinhardt, FBI-ja “nuk i mban njerëzit në listën e më të kërkuarve vetëm për argëtim”.

Nga ajo listë, largohen vetëm emrat e atyre për të cilët ka “prova përfundimtare” se kanë vdekur.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore