Lajme

Liberali argjentinas Milei do të marrë presidencën, me krizën ekonomike në fokus


Argjentina do të betojë ekonomistin liridashës, Javier Milei, si president, të dielën, në një kthesë të mprehtë për vendin e Amerikës së Jugut, pasi ai kërkon një zgjidhje radikale për krizën më të keqe ekonomike në dekada dhe inflacionin që shkon me shpejtësi drejt 200%.

Milei, 53 vjeç, një ish-ekspert televiziv, i cili fitoi famë me tiradat e mbushura me shpifje kundër rivalëve, Kinës dhe Papës, do të marrë brezin presidencial duke treguar tashmë disa shenja të një ndryshimi pragmatik dhe të moderuar, që nga fitorja e tij në zgjedhje muajin e kaluar.

I huaji me flokë të egër, megjithatë, shënon një lojë të madhe për Argjentinën: plani i tij ekonomik i terapisë shokuese të shkurtimeve të mprehta të shpenzimeve ka shkuar mirë me investitorët dhe mund të stabilizojë ekonominë e goditur, por rrezikon të shtyjë më shumë njerëz në vështirësi me mbi dy të pestat tashmë në varfëri.

Megjithatë, votuesit – të cilët e çuan Milei-n drejt fitores në balotazhin e nëntorit kundër një kandidati të koalicionit peronist në pushtet – thanë se ishin të gatshëm të hidhnin zare mbi idetë e tij ndonjëherë radikale, që përfshijnë mbylljen e bankës qendrore dhe dollarizimin.

“Ai është shpresa e fundit që na ka mbetur,” tha mjeku 72-vjeçar Marcelo Altamira, i cili goditi qeveritë “të padobishme dhe të paafta” për vite me kriza ekonomike të bumit. Qeveria peroniste në ikje, tha ai, “e kishte shkatërruar vendin”.

Sfidat janë të mëdha. Rezervat neto valutore të Argjentinës vlerësohen në 10 miliardë dollarë në të kuqe, inflacioni vjetor është 143% dhe në rritje, një recesion është afër qoshes dhe kontrollet e kapitalit anojnë kursin e këmbimit.

Argjentina ka kaluar nëpër cikle lulëzimi dhe rënieje për dekada me shtypjen e parave për të financuar deficitet e rregullta duke nxitur inflacionin dhe duke dobësuar peson. Kjo është përkeqësuar vitet e fundit pasi rezervat janë pakësuar me një thatësirë ​​të madhe në fillim të këtij viti duke goditur kulturat kryesore të sojës dhe misrit.

Vendi prodhues i drithërave duhet të rinovojë një program kredie prej 44 miliardë dollarësh me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN), ndërsa Milei duhet të lundrojë në lidhjet me partnerët e rëndësishëm tregtarë Kinën dhe Brazilin, të cilët ai i kritikoi gjatë fushatës.

Milei do të marrë pushtetin nga presidenti jopopullor i qendrës së majtë Alberto Fernandez, por do të duhet të negociojë me rivalët pasi koalicioni i tij liberal ka vetëm një bllok të vogël në Kongres. Ai ka bërë aleancë me grupimin kryesor konservator.

Kjo tashmë ka pasur një ndikim. Ai e ka moderuar tonin e tij në javët e fundit, ka mbushur kabinetin e tij të parë me konservatorë të zakonshëm dhe jo me aleatë ideologjikë liberale, dhe ka vendosur idetë më radikale si dollarizimi.

Kjo ka ndihmuar në nxitjen e tregjeve dhe për të siguruar votuesit.

“Unë mendoj se ai do të bëjë mirë. Për arsye ligjore dhe Kongresi ai do të përfundojë duke u fokusuar në gjëra më koherente,” tha Laura Soto, 35, një punonjëse restoranti në Buenos Aires.

Ajo tha se disa ide më radikale sociale për të cilat ai kishte folur gjatë fushatës nuk kishte gjasa të ndodhin, duke përfshirë lehtësimin e rregullores për armët dhe rihapjen e debatit mbi abortin, i cili u legalizua në Argjentinë tre vjet më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore