Lajme

Leonarda Cianciulli, sapunbërësja e Corregios: Kam prerë tre gra në copa, ishin sakrifica njerëzore për të më mbrojtur nga një mallkim


Montella, Irpinia, 18 prill 1894.

Është fillimi i pranverës dhe ditët po zgjaten.

Megjithatë, në orën pesë të pasdites, në Via Spinella, një rrugicë e ngushtë që të çon në kodër, tashmë është mbrëmje.

Prandaj, një dritë e zbehtë e mbështjell atë shtëpi të bukur por modeste.

Në shtëpinë numër 3 lind një vajzë e vogël.

Babai i saj, Mariano Cianciulli, e regjistroi në zyrën e gjendjes civile të nesërmen me emrin Leonarda Vincenza Giuseppa.

Familja Cianciulli nuk është as e pasur dhe as e varfër, por ka mjaftueshëm për të siguruar që Serafina të mos detyrohet të punojë në fusha si pothuajse të gjitha gratë e Montella-s.

Leonarda e porsalindur është e fundit nga gjashtë fëmijë.

Do të jetë më e sëmura, ndoshta më pak e dashuruara. Por e vetmja, mes fëmijëve të Mariano Cianciullit, e cila, pavarësisht vetes, do të dalë nga ai anonimitet, për të cilin ishte i destinuar kushdo i lindur në Montella.

Atë pasdite në pranverë të vitit 1894, askush nuk mund ta imagjinojë se për atë vajzën e vogël me sy të zinj dhe flokë të rralla të errëta, do të derdheshin lumenj boje, do të shkruheshin libra, ese, këngë dhe do të bëheshin filma.

Kuzhina e Leonarda-s

Nga anonimiteti në faqet e para

Askush nuk mund ta dijë se Leonarda Cianciulli, gjysmë shekulli më vonë, do të jetë protagonistja e një gjyqi që do të mbajë pezull gjithë Italinë dhe se veprat e saj të çmendura do ta gozhdojnë përgjithmonë në librin e zi të historisë si “Sapunbërësja e Correggio-s”.

Për të treguar këtë histori, megjithatë, duhet të bëjmë një hap përpara, kohorë dhe gjeografik, dhe të kalojmë në vjeshtën e vitit 1930 në katin e tretë të një apartamenti tjetër modest, këtë herë në numrin 11 Corso Cavour, në Correggio.

Jemi në provincën e Reggio Emilia dhe Leonarda Cianciulli, së bashku me bashkëshortin e saj Raffaele Pansardi, me origjinë nga provinca e Potenza-s, sapo janë shpërngulur pas tërmetit të Vulture-s.

Tërmeti e detyroi burrin, tashmë të punësuar në Montella, të gjejë punë në Zyrën e Regjistrimit të Correggio-s.

Leonarda u integrua në qytet shumë shpejt.

Në fakt, askush nuk e di se dosjet kriminale të gruas janë shumë të pista: disa dënime për vjedhje dhe kërcënime me kamë dhe më shumë se 10 muaj burg për mashtrim të një fermeri.

Për njerëzit e Correggio, zonja Pansardi është një nënë shembullore dhe një fashiste e zjarrtë.

Mendja e Leonarda-s, në realitet, është gjë tjetër.

Sipas asaj që ajo tha më vonë, e martuara me Pansardin kundër dëshirës së familjes kishte tërhequr urrejtjen e nënës së saj, e cila madje e kishte sharë në prag të dasmës.

Ky mallkim është në mendjen e Leonarda-s.

Gjithashtu sepse, sërish sipas tregimit të saj, një cigane i kishte treguar një profeci të tmerrshme që ishte edhe një konfirmim.

“Do të martohesh”, i kishte thënë gruaja, “do të kesh fëmijë, por do të të vdesin të gjithë fëmijët”.

Shtëpia e Leonarda-s në Correggio

Dhe në fakt vitet e Correggio-s u shoqëruan me dhimbje dhe zi.

13 shtatzënitë e para të Leonarda-s përfunduan me tre aborte spontane dhe dhjetë të porsalindur vdiqën në djep.

Leonarda, e dëshpëruar, fillon të konsultohet me magjistarët vendas, duke kërkuar një magji të aftë për të thyer mallkimin.

Falë një fallxhoreje, të paktën kështu mendon Leonarda, më në fund përfundon shtatzënia e parë, e ndjekur nga tre të tjera.

Këta katër fëmijë bëhen një pasuri për Leonarda-n për t’i mbrojtur me çdo çmim.

“Nuk mund ta duroja humbjen e një fëmije tjetër”, shkruan Cianciulli në kujtimet e saj nga burgu.

“Pothuajse çdo natë ëndërroja për arkivolet e vogla, të gëlltitur njëri pas tjetrit nga toka e zezë. Më pas, studiova magjinë: doja të mësoja gjithçka rreth magjive për t’i neutralizuar ato”.

Tmerri i përditshëm

Dhe pikërisht nga kjo pikë fillon tmerri, por për ta thënë duhet të bëjmë një hap tjetër në kohë, deri në pasditen e 17 dhjetorit 1939, kur një grua e moshuar ecën përgjatë Corso Cavour, ndalon në numrin 11 dhe i bie ziles.

Ajo quhet Faustina Setti, e njohur për të gjithë si Rabitti.

Ajo është një beqare e cila pavarësisht moshës nuk ka hequr dorë nga ëndrra e dashurisë.

Falë Leonarda Cianciulli-t, ajo është e bindur se ka gjetur një burrë të gatshëm për t’u martuar me të.

Ajo ende nuk e ka takuar, por Leonarda e siguron se e pret.

Faustina është thuajse analfabete, prandaj Leonarda e detyron të nënshkruajë një letër për t’ua dërguar miqve të saj dhe një përfaqësuesi për të menaxhuar shitjen e aseteve të saj.

Më pas Leonarda do të kujdeset për dërgimin e të ardhurave në qytetin e Istrias.

Por në këtë moment Faustina në vend të urimeve dhe përqafimeve merr një sëpatë në kokë.

Trupi i saj tani i pajetë është tërhequr zvarrë në një dollap, ku gjendet e gjakosur dhe prerë në nëntë pjesë.

Përshkrimi i therjes bëhet nga vetë Leonarda, e cila në kujtime do të rrëfejë: I hodha copat në tenxhere, shtova shtatë kilogramë sodë kaustike, të cilën e kisha blerë për të bërë sapun dhe përzieja gjithçka derisa trupi i prerë u tret në një përzierje e errët dhe viskoze.

Sakrificat njerëzore

Sipas asaj që Leonarda shpjegoi në burg, vrasja ka ardhur nga një ëndërr në të cilën i është shfaqur nëna e saj duke i kërkuar gjak të freskët.

Sakrifica njerëzore, në mendjen e trazuar të Leonarda-s, supozohej t’i mbante fëmijët e saj të sigurt. Por një vdekje nuk mjaftoi.

Viktima e dytë është joshur jo për arsye të zemrës.

Francesca Soavi është në fakt një mësuese të cilës Leonarda i premton një punë në kolegjin e vajzave në Piacenza.

Gruaja bie në kurth më 5 shtator 1940, më pak se një vit pas krimit të Settit.

Leonarda, pasi e këshillon të shesë të gjitha pasuritë e saj, e bën atë të nënshkruajë disa letra dhe të gjitha delegacionet e nevojshme.

Më pas, skena monstruoze përsëritet: gruaja vritet dhe pritet.

Më pas, Leonarda urdhëron djalin e saj Giuseppe, student në Universitetin e Milanos, të dërgojë letrat.

Ndërkohë, më 10 qershor 1940 Musolini njoftoi hyrjen e tij në luftë nga ballkoni i Palazzo Venezia.

Zhdukja e Soavit kështu kalon në heshtje, ndërkohë që vendi është kapluar nga euforia dhe shumë nëna tashmë kanë frikë nga më e keqja.

Lufta në sfond

Leonarda gjithashtu ka frikë se djali i saj Giuseppe do të thirret përsëri në front.

Situata e hedh atë në dëshpërim dhe kështu ajo planifikon një sakrificë të re.

Kësaj radhe është radha e  59-vjeçares Virginia Cacioppo, një ish-soprane që ka pasur një sukses të caktuar në rininë e saj.

Leonarda i premton gjithashtu një punë në Firence si sekretare e një menaxhere misterioze teatri, duke e ngacmuar më pas me hipotezën e një fejese të mundshme në të ardhmen.

Më 30 nëntor 1940 edhe Cacioppo “përfundoi në tenxhere”.

Cianciulli do të hyjë në detaje në kujtimet e saj: Mishi i saj ishte i dhjamosur dhe i bardhë: kur u tret, shtova një shishe kolonje dhe, pas një zierjeje të gjatë, dolën copë sapuni kremoz. I kam bërë dhuratë fqinjëve dhe të njohurve. Edhe ëmbëlsirat ishin më të mira: ajo grua ishte vërtet e ëmbël”.

Ajo plaçkiti viktimat, duke mbledhur 103 mijë e 500 lira që mund të ishin 80 mijë euro sot.

Giuseppe Pensardi, djali i Leonarda Cianciulli, në dy foto të viteve ’70

Detektivi i parë është kunata e një viktime

E shqetësuar për heshtjen e Cacioppo-s, kunata e saj Albertina Fanti shkon në polici dhe raporton zhdukjen e saj.

Hetuesit nuk hapin as dosje.

Por Fanti nuk dorëzohet: ajo improvizon si detektive dhe kështu mëson zhdukjen e dy grave të tjera.

Në fillim të vitit 1941 thashethemet në qytet u bënë aq këmbëngulëse sa Komisioneri Serrao vendosi të hetonte dhe pika e kthesës erdhi falë një bono thesari që i përkiste Cacioppo-s dhe e paraqitur nga famullitari Don Adelmo Frattini.

Prifti i shpjegon Serraos se e ka marrë si pagesë nga fermeri Abelardo Spinabelli, i cili nga ana tjetër thotë se e ka marrë nga Leonarda, mikja dhe ndoshta e dashuri e tij.

Leonarda është filli i përbashkët që bashkon të tre gratë e munguara.

Përveç Don Fratinit dhe Spinabellit, në syrin e hetuesve përfundojnë edhe dy burra të tjerë, të gjithë të dashur të Leonardës dhe, në një farë mënyre, në biznes pak a shumë të ligjshëm me të.

Versione të ndryshme të vrasësit

Leonarda hedh poshtë të gjitha akuzat, por kur Giuseppe arrestohet, ai fillon të tregojë, duke propozuar versionin e parë nga shumë të historisë së saj.

Cianciulli, në fakt, do të ndryshojë versionin e saj në çdo marrje në pyetje dhe herë pas here do të akuzojë dhe shfajësojë njerëzit.

Por përballë rrezikut që edhe djali i saj të përfundojë para skuadrës së pushkatimit, Leonarda e merr të gjithë fajin përsipër.

E akuzuar për tre vrasjet (por gjatë gjyqit do të raportohen edhe zhdukje të tjera që ndoshta i atribuohen asaj), ajo transferohet në spitalin gjyqësor psikiatrik në Aversa dhe i besohet kreut të psikiatrisë Filippo Saporito, i cili e fton gruan të shkruajë kujtimet e saj.

Leonarda bindet dhe prodhon një dokument prej gati 700 faqesh.

Saporito beson gjithçka, por mbi të gjitha sheh një neurozë në atë ditar: atë mëmësinë “e fryrë, hipertrofike, të turbullt”, “elefantiazën e mëmësisë”.

Leonarda i përshkruan vrasjet me shumë detaje. Gjithçka për sigurinë e familjes së saj.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore