Sport

LeBron James do të luajë në ‘Paris 2024’, me leje shëndetësore


LeBron James (Getty Images)

Ylli i NBA, LeBron James nuk është i sigurt se sa sezone i kanë mbetur në karrierën e tij, por ai dëshiron t’i shijojë ato. Ai është pjesë e ekipit olimpik të SHBA-ve si konsulent dhe asistent, por dëshiron të jetë në parketë. Ai nuk ka vendosur nëse do të tërhiqet.

James, superylli 39-vjeçar dhe katër herë lojtari më i vlefshëm i NBA-së, ka reflektuar për fundin e karrierës së tij në Indianapolis përpara ndeshjes së 73-të të NBA All-Star. Ai u përzgjodh për të luajtur në lojë për herë të 20-të, një rekord. LeBron ka kaluar Kareem Abdul-Jabbar për sa i përket paraqitjeve në NBA All-Star Game.

“Nuk e kam kuptuar se sa sezone më kanë mbetur. E di që nuk janë shumë”, i tha “AFP”-së James, i cili është në sezonin e tij të 21-të në NBA.

“Unë jam një Laker dhe kam qenë shumë i lumtur që jam një Laker për gjashtë vitet e fundit dhe shpresoj se do të qëndrojë kështu. Por nuk kam një përgjigje për sa kohë do të jem Laker ose çfarë uniforme do të vesh”, ka thënë lojtari që i ka vënë syrin Parisit.

James ka ndihmuar në organizimin e lojtarëve që do të përfaqësojnë kampionët në fuqi olimpike në Paris këtë vit. Por ai planifikon të jetë vetë në Francë nëse është i shëndetshëm dhe në formë.

“E thashë për të qenë pjesë e ekipit olimpik. Natyrisht, gjithçka varej nga shëndeti im”, tha James. “Siç është tani, unë jam mjaft i shëndetshëm për të qenë në ekip dhe për të performuar në nivelin që e dija se isha i aftë”.

Si rezultat, ylli i basketbollit tashmë po mendon për medaljen në “Paris 2024”, por pa presion.

“Nuk e di se çfarë ka e ardhmja në aspektin pas-sezonal”, shtoi ai. “Janë edhe 11 ndeshje të tjera dhe pesë javë të tjera”.

Ai nuk shqetësohet se duhet të drejtojë ekipin, siç bëri në “Pekin 2008” dhe “Londër 2012” kur ishte më i ri.

“Unë do të vendos mendjen, trupin dhe shpirtin tim për të qenë atje për Skuadrën e SHBA-ve, duke përfaqësuar vendin tonë me respektin më të madh dhe duke shkuar atje dhe duke luajtur”, shtoi James, i cili ka besim të plotë tek pjesa tjetër e shokëve të tij të skuadrës.

“Por e vetmja gjë që e di me siguri është se nuk kam nevojë të mbaj ngarkesën. Asnjëherë nuk më është dashur të mbaj ngarkesën në asnjë nga tre skuadrat ku kam qenë. Unë thjesht përpiqem të bëj më të mirën dhe përpiqem të jem aq i shkëlqyer sa mund të jem”.

“Nuk jam i sigurt se si do të duket skuadra e plotë tani, por e di nga disa prej emrave që nuk kam pse të ndiej ndonjë presion për të dalë atje dhe për të mbajtur skuadrën”, shtoi ai.

Për James, skuadra do të jetë mjaft e mirë për të synuar medaljen e artë.

“Do të jetë një skuadër me plot 12 lojtarë që do të jetë në gjendje ta bëjë këtë si në sulm ashtu edhe në mbrojtje në çdo natë të caktuar kundër çdo vendi në botë”, u shpreh James.

Ai aktualisht është në formë të mirë dhe performon në një nivel të lartë në sezonin e tij të 20-të në NBA. Të dielën e kaluar, ai duhej të trajtohej për një dhimbje të kaviljes së majtë përpara ndeshjes së All-Star. James do të marrë trajtim të mëtejshëm gjatë pushimit të All-Star.

“Gjëja më e rëndësishme për mua është padyshim shëndeti im”, thekson basketbollisti.

Pikëshënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA gjithashtu nuk ka vendosur nëse do të luajë një sezon “turne lamtumire”, siç kanë bërë legjenda si Kobe Bryant dhe Michael Jordan. Ose nëse ai thjesht do të dalë në pension.

“Unë jam 50-50”, përfundoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore