Lajme

Le Pen thotë se do të bashkëpunojë me Macron, “nuk dua kaos institucional”


Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen tha se nuk do të përpiqet të largojë presidentin Emmanuel Macron nëse fiton zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Francës.

“Unë kam respekt për institucionet dhe nuk po bëj thirrje për kaos institucional”, tha Le Pen për gazetën Le Figaro.

“Do të ketë thjesht bashkëjetesë”.

Le Pen po afrohet me votuesit kryesorë, pasi ajo synon të çimentojë një shumicë në parlamentin e ardhshëm, një rezultat që do të përbënte një tërmet në politikën evropiane.

Grupi i saj, Tubimi Kombëtar, është tashmë në rrugën e duhur për t’u bërë partia më e madhe në dhomën e ulët, një perspektivë që ka shkaktuar alarm tek investitorët, partnerët ndërkombëtarë të Francës dhe një pjesë e publikut francez.

Dhjetëra mijëra protestues dolën në rrugë në të gjithë Francën të shtunën për të kundërshtuar qëndrimin e Le Pen për të drejtat e njeriut, mjedisin dhe ekonominë.

Tregjet financiare kanë rënë gjithashtu që kur Macron shpërndau Asamblenë Kombëtare një javë më parë, me rreth 210 miliardë dollarë të fshirë nga vlera e aksioneve franceze.

“Kaosi është ai”, tha ajo për Le Figaro.

“Kaos social, kaos për çështjet e sigurisë, kaos me migracionin dhe tani, kaos institucional”.

Tubimi Kombëtar është në rrugën e duhur për të fituar 35% të votave në raundin e parë më 30 qershor, sipas një sondazhi të Ifop të botuar të dielën në Le Journal Du Dimanche.

Fronti Popullor i krahut të majtë do të vinte i dyti me 26% ndërsa Rilindja e Macron ishte e treta me 19%.

Këto parashikime janë gjerësisht në përputhje me një anketë të mëparshme të kryer të hënën dhe të martën.

Le Pen tha se nëse ajo mund të formojë një shumicë – qoftë vetëm me ligjvënësit e Tubimit Kombëtar, ose me aleatët – ajo do të drejtojë grupin parlamentar të partisë së saj dhe lideri 28-vjeçar i partisë Jordan Bardella do të bëhet kryeministër.

Zgjedhjet me dy raunde përfundojnë më 7 korrik.

Përtej ndjenjës së përgjithshme të alarmit rreth një politikaneje që dikur mbështeti Vladimir Putinin dhe bëri fushatë për largimin e Francës nga euro, shqetësimet e investitorëve për Le Pen fokusohen në tre fusha: Ukraina, Bashkimi Evropian dhe, mbi të gjitha, buxheti.

Struktura kushtetuese e Francës do të thotë që ndonjëherë presidenca dhe legjislatura mund të kontrollohen nga parti të ndryshme, megjithëse kjo ka ndodhur më rrallë se në SHBA.

Hera e fundit ishte në vitin 1997.

Në atë situatë, presidenti është përgjegjës për politikën e jashtme dhe mbrojtjen, por është kryeministri ai që kontrollon çështjet e brendshme si politika fiskale.

Edhe nën Macron, i cili e ka bërë kufizimin e buxhetit pjesë të fushës së tij për votuesit, Franca është zmbrapsur nga një premtim i bërë në fillim të këtij viti për të ulur deficitin buxhetor dhe investitorët shqetësohen se situata mund të përkeqësohet me shpejtësi nën një qeveri populiste të drejtuar nga Le Pen dhe Bardella.

Marrë nga “Bloomberg”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore