Lajme

Le Pen nis fushatën elektorale evropiane me një goditje ndaj BE-së ‘autoritare’


Udhëheqësja franceze e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, është zotuar se do të heqë pushtetin nga një burokraci “ndërhyrëse dhe autoritare” në Bruksel.

Kjo teksa ajo nis fushatën zgjedhore evropiane të partisë së saj si kryesuese në sondazhe.

Në një tubim ku morën pjesë rreth tetë mijë aktivistë në Marsejë, Le Pen ndau vëmendjen me 28-vjeçarin Jordan Bardella, një figurë popullore që kryeson partinë e saj Rassemblement National (RN) dhe do të kryesojë listën e saj për votimin e qershorit.

“I bëj thirrje popullit francez që të transformojë indinjatën e tyre në veprim”, ka thënë Le Pen, duke goditur kufizimet e BE-së për makinat me motor me djegie dhe rregulla të tjera mjedisore.

“Kombet duhet të marrin përsëri pushtetin që BE-ja u ka konfiskuar atyre”, ka shtuar ajo.

Sondazhet sugjerojnë se RN do të shfaqet si partia më e madhe franceze, siç bëri në vitin 2019, por këtë herë potencialisht me një diferencë shumë më të madhe, me deri në 30 për qind të votave.

Çka do të ishte shumë përpara aleancës centriste të Presidentit Emmanuel Macron me 18 për qind.

Nëse RN do të fitonte me një diferencë të madhe, do të ishte një goditje për Macron si brenda vendit, pasi ai kërkon të parandalojë Le Pen që ta pasojë atë kur të përfundojë mandati i tij përfundimtar në vitin 2027.

Një pro-evropian i vendosur, Macron ka argumentuar prej kohësh se BE-ja duhet të bëhet më shumë një fuqi gjeopolitike për të parandaluar që kontinenti të margjinalizohet ekonomikisht nga SHBA dhe Kina ose të kërcënohet nga një Rusi luftarake.

Le Pen dhe Bardella në kontrast të dielën parashtruan një pikëpamje skeptike, populiste të BE-së, duke argumentuar se kombet duhet t’i rezistojnë zvarritjes drejt një “supershteti të BE-së” që po merrte pushtetin politikëbërës mbi emigracionin, shëndetin, diplomacinë, taksat dhe mbrojtjen.

Por Bardella u përpoq të theksonte se RN nuk e mbështet Francën që të largohej nga BE – një ide me të cilën kishte flirtuar në të kaluarën dhe kampi i Macron e akuzoi atë se ende e mbante.

Në vend të kësaj ai theksoi nevojën për ndryshim nga brenda me ndihmën e partive të ekstremit të djathtë ose nacionalist që po rriten në popullaritet në të gjithë rajonin.

Qëndrimi u simbolizua nga slogani i ri i fushatës së Bardella-s “Franca u kthye, Evropa jeton përsëri”, duke e shfaqur atë në një sfond blu qielli.

Bardella mohoi që RN avokonte për një “Frexit të fshehur” duke thënë se idetë e saj ishin në marshim në Itali, Suedi, Hungari dhe gjetkë.

Dyshja Le Pen-Bardella është pozicionuar si një “biletë” për të udhëhequr Francën në vitin 2027 me Le Pen si presidente të mundshme dhe Bardella si kryeministër.

Macron ka ngarkuar kryeministrin e tij të ri Gabriel Attal që të ngushtojë hendekun e votimit me RN për të parandaluar një humbje në votimin e qershorit.

Presidenti zgjodhi këtë javë një eurodeputete pak të njohur të quajtur Valérie Hayer për të kryesuar listën e fushatës së aleancës së tij.

Ata do të mbajnë tubimin e tyre të parë të fushatës në Lille më 9 mars.

Në javët e fundit, RN ka shfletuar në protestat e fermerëve që kanë shpërthyer në Francë për të ardhurat e ulëta, taksat e larta dhe atë që fermerët e quajnë burokraci mbytëse nga Brukseli, me Bardella që godet Macron-in për sakrifikimin e fermerëve në favor të agjendës së gjelbër të BE-së.

Kampi i Macron-it në vend të kësaj ka kërkuar të rifokusojë debatin në qëndrimin historikisht pro-rus të RN-së dhe ambivalencën për të ndihmuar Ukrainën të fitojë luftën.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore