Muzikë

Lana Del Rey dhe lufta për të qenë misterioze


Lana Del Rey - Artiste

Ylli i mirënjohur i muzikës, Lana Del Rey, ka kultivuar gjithmonë një imazh enigmatik, ndërkohë që ajo është një nga një nga artistet më tërheqëse dhe më të suksesshme të brezit të saj.

Që kur ajo shpërtheu në vitin 2011 me “Video Games” – një këngë mahnitëse retro -pop që dukej tmerrësisht e njohur por befasuese unike , Lana, ka arritur t’i mbajë fansat e saj, pa dhënë shumë projekte muzikore.

Ky mistik është një pjesë kryesore e apelit të saj, por ka një çmim – domethënë, fansat dhe kritikët pyesin: “Kush është Lana Del Rey e vërtetë?”

Lana Del Rey.

Faktet themelore mund të ndahen së bashku nga intervistat e saj të hershme. Ne e dimë që ajo u rrit në New York si Elizabeth Woolridge Grant dhe filloi të shkruante këngë që në moshën 18 vjeçe kur xhaxhai i saj e mësoi atë të luante “gjashtë akorde bazë” në kitarë.

Pasi publikoi EP -në e saj të parë si Lizzy Grant në vitin 2008, ajo miratoi një emër skenik që i përshtatej më mirë imazhit enigmatik që ajo po zhvillonte – një e zhytur në magjepsje, por me një nuancë tragjike.

“Unë doja një emër që mund ta formësoja muzikën”.

“Aso kohe shkoja shumë në Miami dhe duke folur shumë spanjisht me miqtë e mi nga Kuba – Lana Del Rey na kujtoi shkëlqimin e bregdetit. Dukej emër i mrekullueshëm që dilte nga maja e gjuhës”, pati thënë ajo në një intervistë për “Vogue”, dhënë në vitin 2011.

Kur “Video Games” u bë hit edhe albumi i saj i dytë, i publikuar në vitin 2012 , çimentoi përparimin kryesor të këngëtares, ani pse ajo u përball me akuzat për “falsitet”.

Tekst shkruesi, Rhian Daly vëren se në këtë pikë të karrierës së saj, disa nga kritikët e Del Rey ishin “të fiksuar me idenë për të ekspozuar përshkrimin e saj të jetës së saj të hershme si një trillim”; ata donin të “vërtetonin” se ajo vinte nga një prejardhje më e pasur nga sa pretendonte.

Edhe buzët e saj mahnitëse të plota u konsideruan një lojë e drejtë për një linjë mjaft seksiste të hetimit gazetaresk.

Lana Del Rey.

“Ato janë buzë të vërteta, dua të them. Në jetën reale buzët e mia nuk duken aq të mëdha”.

“Unë mendoj se për shkak se kam filmuar pamjet e mia në videon për Video Games, gjërat duken të ekzagjeruara”, tha ajo në një intervistë për “NeW York Times”.

Megjithatë, pavarësisht kësaj talljeje të hershme për mungesën e supozuar të “autenticitetit”, Del Rey ka dëshmuar fuqishëm suksesin e saj.

Gati një dekadë më vonë, albumi i shtatë i shkëlqyer i saj, “Chemtrails over the Country Club” sapo është bërë një sukses tjetër në tabelë, duke debutuar në numrin dy në SHBA dhe në numrin një në Mbretërinë e Bashkuar.

Lana Del Rey – “Chemtrails over the Country Club”.

“Chemtrails” është një album pop shumë evokues, në të cilin Del Rey vazhdon të ndërtojë mitologjinë e saj – pjesa hapëse “White Dress” e gjen atë duke menduar për ditët e saj të para famës si kamariere dhe zbulon një përbuzje në rritje për famën.

Në mënyrë mbresëlënëse, megjithëse Del Rey po luan këtë lojë “të errët” në një kohë kur artistët i nënshtrohen një kontrolli gjithnjë e më të afërt, ajo ka ruajtur pjesën më të madhe të mistikës së saj.

Falë aftësisë që ndryshon formën e David Bowie dhe Madonna-s në veçanti, mençuria konvencionale pohon se yjet e popit duhet të ri zbulojnë veten për të qëndruar të rëndësishëm.

Me shpikje të tilla, “mekanika” e yjeve të popit shpesh zbulohet, sepse edhe një kameleon i nivelit gjenial nuk mund të fshehë çdo ide të vetme.

Sidoqoftë, Lana, ka arritur duke bërë të kundërtën. Me secilin album, ajo dyfishohet në personazhin e saj të largët dhe rafinon një tingull që është kinematografik, i dobët dhe ëndërrimtar.

Gjithashtu, ajo kurrë nuk e ka bërë të qartë se ku përfundon Elizabeth Grant dhe ku fillon “Lana Del Rey”.

Në vitin 2021, ajo nuk ishte dukur aspak jo autentike – cilado qoftë origjinaliteti. Përkundrazi, ajo duket si një autore e mirë e pop-it, që nuk përpiqej të ishte “e arritshme”, “e lidhur” ose ndonjë gjë tjetër që supozohet të jenë yjet e popit në epokën e mediave sociale.

Për vite me radhë, ne nuk e kishim idenë se kush mund të ishte Lizzy apo Lana pas dyerve të mbyllura.

Megjithatë, kohët e fundit, çarje janë shfaqur në “fasadën magjepsëse” të Lana Del Rey, të cilat shtrojnë pyetjen: a mundet një këngëtare e muzikës pop të mbetet vërtet kaq misterioze edhe në këtë ditë dhe epokë?

Lana Del Rey në një nga sekuencat e video klipit të këngës – “Born to Die”.

“Mungesa e intimitetit që ekziston për këdo që është e famshme e bën të vështirë të krijosh një ndjenjë mistike, aq më pak të ndash jetën tënde private nga jeta jote publike”, thotë Courtney Smith, kritike muzikore dhe autore e “Record Collecting for Girls”.

Një pengesë tjetër domethënëse për të nxitur enigmën në Shekullin 21 janë mediat sociale, të cilat i lejojnë artistët të afirmohen më lehtë, dhe ju jep hapësirën t’i përgjigjen çdo kritike.

Lana Del Rey.

Por, Lana Del Rey, është treguar e zonja edhe në media sociale duke mos lejuar që publiku të arrijë të marr informacione mbi jetën e saj private.

Ajo duket e mbyllur hermetikisht në të gjitha aspektet dhe çdo gjë rreth saj vazhdon të mbetet “sekrete”, përpos muzikës.

Ani pse fansat e saj vazhdojnë të kërkojnë detaje nga personalja e Lana Del Rey, ata nuk arrijnë kurrë të marrin diçka të tillë, përpos në rastet kur vetë ajo i ekspozon përgjatë teksteve të këngëve të saj.

Gjithsesi, një gjë është e sigurt ajo ka lënë si shenjë artin e saj në piedestalin e famës dhe të suksesit dhe do të mbahet përgjithmonë në mend si një nga ikonat e muzikës pop, dhe jo vetëm.

Ajo do të njihet përgjithmonë edhe si një nga këngëtaret që gjithçka që ka arritur, e ka bërë me anë të punës dhe përkushtimit dhe jo skandaleve nga jeta intime apo veshjet ekstravagante, siç kanë bërë shumë nga koleget e saj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore