Përballje

Lakers eliminon Warriors, teksa Heat kualifikohet tutje


LeBron James, i frymëzuar dërgoi Los Angeles Lakers në finalet e Konferencës Perëndimore dhe eliminoi fituesit e NBA-së 2022, Golden State Warriors.

38-vjeçari shënoi 30 pikë teksa Lakers fituan 122-101 në Los Angeles për të arritur në serinë më të mirë nga shtatë me rezultatin 4-2.

Lakers, të cilët përfunduan në vendin e shtatë në sezonin e rregullt, do të luajnë me Denver Nuggets në seri për të vendosur se kush do të luajë në finalet e NBA.

Miami Heat mposhti New York Knicks për të arritur në finalet e Konferencës Lindore.

Jimmy Buttler shënoi 24 pikë dhe tetë kërcime ndërsa Heat fitoi 96-92 në Florida për të marrë serinë 4-2 dhe u bë skuadra e parë pas 24 vjetëve që arrin në finalet e Konferencës nga pozita e tetë.

Ata do të luajnë me Boston Celtics ose Philadelphia 76ers, të cilët janë të barabartë në 3-3 dhe luajnë ndeshjen e tyre të shtatë vendimtare të dielën.

Lakers bënë fillimin e tyre më të keq në një sezon të rregullt në 65 vjet, por mbeten në garë për titullin e Konferencës së 20-të dhe fitoren e 18-të të kampionatit pasi mbyllën një fitore të madhe ndaj një skuadre të Golden State Warriors që ka fituar katër nga tetë titujt e fundit të NBA.

Ato u zhvlerësuan nga performanca mjeshtërore e James në Kaliforni, duke regjistruar 30 pikë, nëntë asistime dhe nëntë kërcime.

Anthony Davis, duke luajtur pavarësisht nga një dëmtim në kokë në ndeshjen e pestë, shënoi 17 pikë dhe 20 kërcime, ndërsa Lakers arritën në fitore.

Pas ndeshjes, James përqafoi yllin e Warriors, Stephen Curry, i cili shënoi 32 pikë në humbje.

“Jo shumë nga ekipi ynë kanë qenë në ndeshje të mbyllura”, tha James.

“Pra, pas ndeshjes pesë përpara [një humbje 121-106 të mërkurën], e dija se duhej të hyja me shumë agresion, por të isha efikas dhe strategjik në mënyrën se si luajta këtë lojë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore