Lajme

La Repubblica: Tallje me qendrat e emigrantëve, në Shqipëri agjentët paguhen për të mos monitoruar asgjënë


Drejtuesit e kantierit të Inxhinierëve të Forcave Ajrore përpiqen të bllokojnë kalimin: Na vjen keq, nuk mund të hyni këtu pa autorizim.

Pas tyre, bllokada të larta mbrojnë pikën e nxehtë nga sytë kureshtarë, që do të bëhet vendi i parë i uljes së emigrantëve të shpëtuar në ujërat ndërkombëtare nga anijet ushtarake italiane, të sjellë në Shqipëri për t’iu nënshtruar procedurave të përshpejtuara të kufirit dhe riatdhesimit.

Deputeti italian, Angelo Bonelli, këmbëngul: Unë jam deputet, kam ndërmend të ushtroj prerogativat e mia të inspektimit në territoret ku ka juridiksion italian.

“Por këtu na duhet miratimi i ministrisë së Mbrojtjes shqiptare, nuk ka ende juridiksion italian”, përgjigjen ushtarët ndërsa pranë drejtori i portit, Sandër Marashi, tund kokën.

Po, shkruhet qartë në protokollin Itali-Shqipëri, të ratifikuar me një ligj të botuar në Fletoren Zyrtare në prill dhe për rrjedhojë në fuqi, se në dy zonat e miratuara nga Edi Rama dhe Giorgia Meloni për pritjen e migrantëve, juridiksioni është italian.

Por duke qenë se projekti që duhej të niste më 20 maj është ende në fillimet e tij, është më mirë të përpiqemi të shpikim gjithçka për të mbajtur larg parlamentarët dhe gazetarët.

Në fund, pas dy orëve dhe dy telefonatave më vonë, ambasadorit italian në Tiranë, Fabrizio Bucci, do t’i takojë të ngjitet në shkallë për të argumentuar se “juridiksioni italian do të fillojë vetëm pasi të jenë dorëzuar punimet” dhe më pas të shoqërojë Angelo Bonellin në vizitën e dy qendrave.

Ose më mirë të dy zonave.

Kjo sepse nëse në portin e Shëngjinit pika e nxehtë është pothuajse gati, 30 kilometra më tej në brendësi të tokës, në zonën ushtarake të Gjadrit, buldozerët dhe kamionët ende po përballen me operacione shumë të ndërlikuara dhe të papritura të gërmimit të dheut, të cilat paraqesin probleme të mëdha gjeoteknike.

“Nuk jemi në gjendje të themi se sa kohë do të zgjasë”, shpjegojnë teknikët.

“Ne duhet t’i bëjmë gjërat mirë, në radhë të parë siguria, por shpresoj së pari”, nënvizon ambasadori Bucci.

E sigurt është se deri në montimin e godinave të parafabrikuara që do të formojnë qendrën e paraburgimit për azilkërkuesit, CPR dhe burgun e vogël me 24 vende në Gjadër, hotspot-i i Shëngjinit do të mbetet i mbyllur.

Prandaj, projekti me siguri nuk do të fillojë për disa muaj.

Dhe nga 2 qershori, 20 oficerë policie italiane do të dërgohen për të monitoruar strukturat e zbrazëta: do të marrin një kompensim prej 100 eurosh në ditë plus dhomën dhe akomodimin në hotele.

Kontrata me kompanitë në qendër të hetimeve gjyqësore

Kamera kudo, të mbyllura me gardhe llamarine tre metra të larta, module njëkatëshe për të vendosur infermierinë, zyrën e identifikimit, dhomën e pritjes, hotspot-i i Shëngjinit pret vetëm orenditë e brendshme.

Nuk ka shtretër, këtu emigrantët (vetëm burra të rritur) do të qëndrojnë vetëm disa orë përpara se të transportohen me autobus në qendrën e paraburgimit në Gjadër: 70 mijë metra katrorë në një zonë ushtarake, të ndarë në blloqe në struktura të parafabrikuara.

Këto të fundit Ministria italiane e Mbrojtjes, me një kontratë për të cilën nuk ka prova publike, ia ka besuar – për një shumë prej 6 milionë eurosh – “Rigroup”, kompania me bazë e sipërmarrësit Salvatore Tafuro, e cila tashmë ka përfunduar në qendër të një hetimi gjyqësor.

Kjo njëjtë si Medihospes, gjiganti i pritjes së cilës iu besua menaxhimi i shërbimeve ndaj emigrantëve.

Siç zbuloi emisioni “Report”, i cili do të rikthehet në qendrat në Shqipëri në episodin e 2 qershorit, “Rigroup” përfundoi në gjykatë për manipulim ofertash në një hetim të vitit 2018 për ndërtimin e Foggia CIE, ku oficerët e lartë të forcave ajrore u akuzuan për korrupsion.

Çështja përfundoi me një marrëveshje pranimi të fajësisë dhe Tafuro u lirua nga akuzat falë ndërhyrjes së parashkrimit.

“Askush nuk mund të thotë se kur do të fillojë funksionimi i këtyre qendrave, nga sa kemi parë me sytë tanë është e qartë se do të duhen muaj”, thotë Bonelli, “dhe ndërkohë jemi përballur me një humbje të madhe të burimeve  të cilat janë afër miliardë euro në kundërshtim me ligjin”.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore