Kosova

Kuvendi i Kosovës miraton projektligjin për skemat pensionale


Ilustrim

Me 76 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar të enjten projektligjin për skemat pensionale, i cili parasheh që pensionistëve të përjashtuar nga skema për stazhin pensionale për punën në vitet 90-ta, nga tash e tutje do t’iu numërohen vitet e punës.

Të pranishëm në votim ishin edhe deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, të cilët votuan për këtë projektligj, ndërsa deputetët e dy partive tjera opozitare – Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk morën pjesë në votim.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për skemat pensionale të financuara nga shteti e rregullon çështjen e skemës pensionale njëherë e përgjithmonë dhe do të përfitojnë rreth 70 mijë persona.

Projektligji për skemat pensionale, sipas ekzekutivit kosovar, heq padrejtësitë me të cilat janë ballafaquar punëtorët që prej viteve 1990 me largimin e tyre të dhunshëm nga puna, ndërsa partitë opozitare e kanë kundërshtuar ekzekutivin lidhur me këtë projektligj, ngase sipas tyre, nuk janë zbatuar rekomandimet e Gjykatës Kushtetuese.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore