Lajme

Kush janë hebrenjtë ultraortodoksë dhe pro-palestinezë?


Ndaloni masakrat dhe persekutimet sioniste në Gaza.

Në grupin e demonstruesve të mbledhur përpara kampusit të Universitetit McGill më 2 maj në Montreal, rreth dhjetë hebrenj ultra-ortodoksë të veshur me keffiyeh mbi palltot e zeza brohoritën parulla anti-sioniste.

Duke u shfaqur në vitet 1930 në Hungari, komuniteti i Neturei Karta e ka cilësuar veten për dekada si një grup fetar me një program politik të hapur anti-izraelit.

Që nga fillimi i demonstratave që bënin thirrje për bojkotimin e kompanive izraelite, lëvizja ka qenë befasuese nga afërsia e saj me çështjen palestineze.

Kush janë këta hebrenj ultraortodoksë  anti-sionistë që shfaqen në kampin pro-palestinez?

Hebrenjtë anti-sionistë

Në mosmarrëveshje të thellë me projektin sionist, kjo rrymë e ultraortodoksisë hebreje gjykon se është kundër judaizmit.

Duke kërkuar pajtueshmëri të plotë me halacha (ligjin hebre), lëvizja mbron idenë se qeniet njerëzore nuk mund të ndikojnë në ardhjen e Mesisë, të cilën ajo beson se sionizmi politik e ndjek duke krijuar një shtet hebre.

“Për Neturei Karta, sionizmi është një lëvizje e rreme mesianike. Ata pretendojnë pritshmërinë e Mesisë si një shtyllë të Judaizmit dhe e shohin themelimin e një shteti hebre si vetëm subjekt i vullnetit të Zotit”, shpjegon Peter Lintl, specialist në konfliktin izraelito-palestinez në Institutin Gjerman për Çështjet Ndërkombëtare siguria (SWP).

Vetëm rreth 15 mijë anëtarë të grupit janë vendosur në Izrael, duke justifikuar praninë e tyre nëpërmjet afërsisë së tyre me Tokën e Shenjtë, të cilën ata megjithatë nuk e njohin si izraelite, duke shkaktuar përplasje të shumta me policinë.

Shumica e anëtarëve të Neturei Karta jetojnë jashtë vendit në qytetet e mëdha perëndimore, si në Shtetet e Bashkuara, ku ata përfaqësojnë 3% të 7 milionë hebrenjve amerikanë.

Edhe pse grupi nuk është i vetmi komunitet hebre anti-sionist, ai mbetet më aktivisti dhe më radikali.

Të mësuar të shprehin këndvështrimin e tyre gjatë demonstratave publike, anëtarët e grupit kanë intensifikuar kërkesat e tyre që nga fillimi i luftës në Gaza më 7 tetor 2023, përkrah aktivistëve pro-palestinezë.

“Tridhjetë vjet më parë, Neturei Karta ishte më i respektuar. Por sot anëtarët e tij konsiderohen mbi të gjitha si një sekt margjinal brenda ultraortodoksisë, të akuzuar për dëmtim të kauzës hebreje”, nënvizon Peter Lintl.

Ata shkojnë aq larg sa të pohojë se Holokausti përbën dënim hyjnor kundër sionizmit.

Grupi madje e lejon veten të shfrytëzohet nga lëvizjet antisemite.

Në vitin 2004, rabini Weiss, një anëtar i shquar i Neturei Karta, shkoi në Teatrin e Main d’Or në Paris me ftesë të aktorit Dieudonné, i dënuar tre vjet më vonë për komente antisemite.

Një ngjarje për të nderuar Yasser Arafat, udhëheqësin historik të Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO), me të cilin grupi u afrua në vitet 1980, duke e emëruar atë në mënyrë simbolike Ministër të Çështjeve Hebraike.

Duke mobilizuar slogane provokuese dhe duke lundruar në imazhe të forta nga demonstratat, Neturei Karta madje bashkëpunon me grupet e konsideruara terroriste nga fuqitë perëndimore.

Në vitin 2018, anëtarët e lëvizjes udhëtuan për në Liban, ku i dorëzuan një dhuratë udhëheqësit të Hezbollahut, Hassan Nasrallah.

“Simbolizmi luan një rol shumë të rëndësishëm për këtë grup”, analizon Peter Lintl.

“Unë nuk mendoj se ata mendojnë shumë për të. Ata nuk kërkojnë të kuptojnë se çfarë dëshiron pala tjetër, por janë të kënaqur të ndajnë këtë rezistencë të ndërsjellë ndaj Sionizmit”.

Dy vjet pas udhëtimit në Iran, i cili bën thirrje për shkatërrimin e Izraelit, udhëheqësit e Neturei Karta u takuan në vitin 2009 në Gaza me liderin politik të Hamasit, Ismail Haniyeh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore