Aplikacione

Kush është Ilya Sutskever, shkencëtari i shkëlqyer që u largua nga OpenAI


“Pas gati dhjetë vitesh, kam vendosur të largohem nga OpenAI”, ka shkruar Ilya Sutskever në X.

“Trajektorja e OpenAI nuk ka qenë asgjë më pak se e mrekullueshme”, ka shtuar Sutskever, duke njoftuar dorëheqjen e tij si zyrtar kryesor shkencor .

“Jam i emocionuar për atë që do të vijë më pas, një projekt që është shumë i rëndësishëm për mua në nivel personal dhe për të cilin do të ndaj detajet në kohën e duhur”, ka vijuar ai.

Shefi ekzekutiv i OpenAI, Sam Altman , e përshëndeti Sutskever me një postim në mediat sociale.

“Ilya dhe OpenAI do të ndahen dhe kjo më bën shumë të trishtuar. Ilya është padyshim një nga mendjet më të ndritura të brezit tonë, si dhe një mik i dashur”.

Altman dhe menaxherët e tjerë të lartë të OpenAI, duke përfshirë Mira Muratin dhe Greg Brockman, kanë përsëritur gjithmonë – veçanërisht në kohët më të errëta – se kompania që ata themeluan është si një familje e madhe.

“OpenAI nuk është asgjë pa njerëzit e saj”, shkruajnë punonjësit e kompanisë në mediat sociale kur ka nevojë për bashkim përballë vështirësive.

Por mes Altman dhe Sutskever, pavarësisht fjalëve të nderimit dhe zemrave të shkëmbyera në mediat sociale, prej disa kohësh ka pasur tensione.

Sutskever themeloi OpenAI së bashku me Sam Altman dhe një grup të vogël studiuesish në vitin 2015.

OpenAI ishte fillimisht një laborator kërkimor jofitimprurës.

Misioni i saj ishte të ndiqte AGI – një formë e inteligjencës artificiale e aftë për të përputhur ose tejkaluar aftësitë njerëzore – për të mirën e njerëzimit.

Me kalimin e viteve, Altman dhe Sutskever u ndanë.

Altman u përpoq shumë për të transformuar OpenAI në një kompani fitimprurëse duke arritur një marrëveshje miliarda dollarësh me Microsoft.

Sutskever, nga ana tjetër, është përmbajtur gjithmonë në komercializimin e AI, duke shprehur vazhdimisht frikën për rreziqet e mundshme që lidhen me një teknologji mbi të cilën njeriu mund të humbasë kontrollin.

Nëntorin e kaluar, Sutskever luajti një rol kyç në largimin e Sam Altman nga OpenAI, i cili zgjati vetëm disa ditë.

Shkencëtari kompjuterik më pas ndryshoi mendje, duke mbështetur kthimin e Altman në kompani: “Më vjen shumë keq për pjesëmarrjen time në veprimet e bordit. Unë nuk kam ndërmend të dëmtoj OpenAI në asnjë mënyrë”.

Por që kur Altman mori frenat e kompanisë më 21 nëntor, Sutskever është zhdukur.

Ish-drejtori shkencor i OpenAI qëndroi në hije për gjashtë muaj. Në heshtje. Fjalët e para që tha, pas gjithë kësaj kohe, shërbyen për të shpallur dorëheqjen.

Sutskever, i lindur në Rusi në vitin 1985 , ka qenë i njohur për kontributin e tij në studimet e inteligjencës artificiale që përpara se të lindte OpenAI.

Sutskever la shenjën e tij me punën e tij në rrjetet nervore të të mësuarit të thellë, gjë që çoi në zhvillimin e algoritmeve të aftë për të mësuar të ngjashëm me njerëzit.

Sutskever fitoi doktoraturën në Universitetin e Torontos nën mbikëqyrjen e Geoffrey Hinton, një nga baballarët themelues të AI moderne.

Gjatë kësaj kohe, bashkëpunoi në projekte inovative që hodhën themelet e AI gjeneruese që sot mahnit me aftësinë e saj për të imituar krijimtarinë njerëzore.

Në vitin 2011, Sutskever iu bashkua Google Brain, një ekip kërkimor i Big G kushtuar AI.

Në Google, Sutskever ndihmoi në zhvillimin e një arkitekture nervore revolucionare që lejonte makinat të përpunonin gjuhën natyrore.

Kjo punë ka pasur një ndikim të rëndësishëm në disa fusha të inteligjencës artificiale, duke përfshirë përkthimin.

Sutskever më pas bashkëthemeloi OpenAI në vitin 2015.

Si Shefi Shkencëtar i OpenAI, shkencëtari rus i kompjuterave udhëhoqi kërkimin dhe zhvillimin e modeleve të AI si Gpt-3, i njohur për aftësinë e tij për të gjeneruar tekst që mund të shkruajë një person real.

Sutskever është gjithashtu një i pasionuar ndaj AI. Ai ka mbajtur fjalime të shumta dhe ka shkruar artikuj duke shpjeguar konceptet më komplekse të kësaj teknologjie.

Në këtë drejtim, ia vlen të shikoni një nga Ted-et e tij me titull “Udhëtimi magjepsës dhe i rrezikshëm drejt AGI”, në të cilin Sutskever shpjegon se çfarë është inteligjenca e përgjithshme artificiale që OpenAI ka synuar që nga themelimi i saj.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore