Lajme

Kurti udhëton në Tiranë më 26 mars


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të dielën e 26 marsit do të jetë për vizitë zyrtare në Tiranë.

Lajmin është bërë i ditur përmes burimeve të Albanian Postit.

Gjatë kësaj vizite, Kurti do zhvillojë takim me kryeministrin Edi Rama dhe me kryeparlamentaren, Lindita Nikolla, ndërsa temë diskutimi pritet që të jetë marrëveshja që u arrit në Ohër mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksander Vuçiç.

Kurti një vizitë të ngjashme e kishte bërë edhe më 13 tetor të 2022.

Dy liderët pas takimit me dyer të mbyllura nuk kishin dhënë asnjë prononcim për mediat.

Mes tyre, takimi i fundit ka qenë mbledhja e dy qeverive në Prishtinë, ku të dy palët firmosën një sërë marrëveshjesh për bashkëpunimin mes tyre.

Kosova dhe Serbia u pajtuan më 18 mars, në Ohër, që të fillojnë zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e raporteve sa më shpejt që të jetë e mundur. Megjithatë, atë nuk e nënshkruan zyrtarisht.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, u pajtuan paraprakisht më 27 shkurt me planin 11-pikësh të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve që për diplomacinë perëndimore vlerësohet shumë e rëndësishme dhe një sukses pas agresionit rus në Ukrainë.

Tani Bashkimi Evropian duhet të gjejë rrugë për t’i bindur palët që ta kuptojnë Marrëveshjen si obligim, dhe t’i implementojnë të gjitha pikat.

Në rastin e Serbisë, mendohet të bëhet përmes përfshirjes së Marrëveshjes në kornizën e negociatave të anëtarësimit në BE, ndërsa për Kosovën në Komisionin për Normalizim.

Kjo Marrëveshje nuk e përfshinë njohjen reciproke mes të dy vendeve, por kërkon nga të dyja që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat e veturave.

Po ashtu, nga palët kërkohet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, përfshirë edhe atë për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore