Lajme

Kurti po mbulon mospërmbushjen e disa premtimeve me krizën në Veri, sipas “The Economist”


E përjavshmja “The Economist” ka zbuluar një skenar të mundshëm që fshihet pas krizës në veri të Kosovës dhe që implikon kryeministrin Albin Kurti.

“Një diplomat thotë se dyshon se Kurti ka gjasa të mbajë premtimin e tij për autonomi për serbët e Kosovës dhe sugjeron se kriza në veri mund ta ndihmojë atë të maskojë faktin se ai ka dështuar të përmbushë shumë nga premtimet e tij diku tjetër. Problemet në Kosovë mund të jenë gjithashtu një shpërqendrim i mirëpritur për Vuçiç, pasi ai përballet me demonstrata në shtëpi”, vëren gazeta britanike.

Botimi përdori fillimisht fjalët e diplomatit amerikan Gabriel Escobar për të përshkruar situatën në veri të vendit si “një përshkallëzim mbi një përshkallëzim të mëparshëm”.

Më 14 qershor tre policë të Kosovës u arrestuan nga policia serbe, ndonëse të dyja palët kundërshtojnë se në cilën anë të kufirit ishin ata.

Më 26 qershor ata u liruan. Por kriza Kosovë-Serbi vazhdon, thekson “The Economist”.

Policia e Kosovës ka arrestuar serbët vendas të cilët, thonë ata, kanë sulmuar paqeruajtësit dhe gazetarët e NATO-s.

Policia gjithashtu pretendon se ka gjetur një depo të madhe armësh në pjesën veriore të Kosovës, ku shumica e njerëzve janë serbë etnikë.

Diplomatët amerikanë dhe të BE-së po luftojnë krizën, nga frika se një incident tjetër i dhunshëm mund të shpërthejë në një konflikt më të madh.

Escobar dhe Miroslav Lajçak, negociatori i BE-së, kishin arritur një përparim në pranverë duke siguruar një marrëveshje për zbatimin e një plani ku Serbia do ta trajtonte Kosovën si një shtet në gjithçka, përveç emrit, shton e përjavshmja.

Në këmbim, pakicës së vogël serbe të Kosovës do t’i jepej një formë autonomie, e cila u ishte premtuar në një marrëveshje të mëparshme, në vitin 2013.

Por Serbia e theu marrëveshjen e re duke u përpjekur të bllokojë anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, sqaron gazeta britanike.

Amerika dhe BE-ja më pas i kërkuan Albin Kurtit, kryeministrit të Kosovës, që të mos i instalonte fizikisht kryetarët e komunave veriore shqiptare etnike në bashkitë e tyre.

E bëri gjithsesi. I mbështetur nga policë shqiptarë etnikë, ai po ndryshon status quo-në e 20 viteve të fundit, duke alarmuar serbët e Kosovës.

Pushtimi rus i Ukrainës po ndryshon peizazhin politik. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, edhe pse nuk pranon t’i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë, po i lejon kompanitë serbe të dërgojnë armë në Ukrainë. Ambasadori i Amerikës në Serbi e lavdëron atë si një “partner më të mirë”.

“Pra, është Kurti ai që po e merr fajin”, ravijëzon në përmbyllje “The Economist”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore