Lajme

Kurti, 325 ushtarëve të rinj: Jeni grupi më i madh që ka diplomuar ndonjëherë në ushtrinë tonë


Kryeministri i i Kosovës, Albin Kurti.

Kryeministri i i Kosovës, Albin Kurti, gjatë ceremonisë së certifikimit të ushtarëve të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), ka deklaruar se ushtria po rritet me të rinj që duan t’i shërbejnë atdheut.

Kurti, në fjalimin e tij ka vlerësuar rolin e ushtrisë për shërbimin ndaj atdheut.

“Ushtria po rritet dhe do të zhvillohet në vazhdimësi me të rinj e të reja, si ju që duan t’i shërbejnë atdheut pikërisht si shqiponja sypatrembur që qëndisur si emblemë keni në krahë e që me nder dhe krenari bartin veshur uniformën e Forcës së Sigurisë së Kosovës”.

Sipas kreut të ekzekutivit, grupi që do ta nisin detyrën nga sot prej 325 ushtarësh, është më i madhi në FSK.

“Jemi bashkë këtu për të kurorëzuar suksesin tuaj të treguar në muajt dhe javët në trajnimin bazik, grupi i juaj është shumë veçantë, sepse jeni grupi më i madh që ka diplomuar ndonjëherë në ushtrinë tonë, 325”, ka thënë Kurti.

Ai ka shtuar se këta ushtarë do të nisin detyrën fisnike, njëkohësisht dhe sfiduese, për të qenë në shërbim për mbrojtjen e paqes në vendin e tyre.

“Nga sot ju filloni detyrën fisnike, po aq edhe sfiduese, për t’i shërbyer atdheut në mbrojte dhe ruajtje të paqes. U zotuam se ushtria do ta ketë përkrahjen e pakursyer të qeverisë, këtë e kemi dëshmuar çdo vit të  qeverisjes sonë, fillimisht në vitin 2021, e ngritëm buxhetin për herë të parë mbi 100 milionë euro”.

“Nga ai vit buxheti për ushtri ka qenë për herë e më i madh e gjithmonë në ngritje, sivjet ai ishte mbi 200 milionë euro. Sipas kriterit të shteteve anëtare të NATO-s”.

Edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e certifikimit të ushtarëve të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), ka deklaruar se ndjehet krenare që ata janë trashëgimtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Më 28 dhjetor, ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci dhe gjenerali Bashkim Jashari i kanë dekoruar me mirënjohje dhe medalje pjesëtarët të cilët janë dalluar nga stafi ushtarak dhe civil të MM-FSK-së.

FSK-ja përbëhet nga 10 mijë ushtarë aktivë dhe nga 5 mijë rezervistë.

Maqedonci dhe Jashari dekorojnë me medalje dhe mirënjohje pjesëtarët e dalluar të FSK-së

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore