Boterori 2022

Kupa e Botës ‘i jep fund’ Hazard-it


Para fillimit të Kupës së Botës 2022 në Katar, Eden Hazard shprehu shpresën e tij për të rizbuluar formën e tij përpara fazës së dytë të sezonit 2022/23.

Sulmuesi belg besonte se ky turne mund të shërbejë si një pikë kthese në situatën e vështirë që ai po kalon në Real Madrid.

“Ndoshta pas Kupës së Botës gjërat do të jenë ndryshe”, tha ai.

Megjithatë, jo gjithçka shkoi siç ishte planifikuar, pasi brezi i artë i Belgjikës nuk arriti të kualifikohej në fazën eliminatore dhe Hazard iu dha një goditje e rëndë në Kupën e Botës.

Detyra e Belgjikës ishte ‘streha’ e Hazard gjatë viteve të fundit, në të cilat ai nuk ka shijuar shumë kohë në Real Madrid për shkak të dëmtimeve dhe rënies së formës.

Megjithatë, as trajneri i tij i kombëtares, Roberto Martinez, nuk i besoi Hazard-it, i cili u inkuadrua nga stoli vonë në ndeshjen kundër Kroacisë.

Pasi nisi dhe shënoi dy ndeshjet e para, ai luajti vetëm tre minuta në një ndeshje ku Belgjika duhej të fitonte.

Ai ishte zëvendësuesi i pestë i Martinezit, i cili doli nga stoli në minutën e 87-të. Imazhi i tij në fund të ndeshjes i tha të gjitha, pasi Hazard humbi shansin që kishte pritur kaq gjatë për të shfajësuar veten.

“Madridistas, unë kam qenë këtu për tre vjet me shumë lëndime, me shumë gjëra, por vitin e ardhshëm do të jap gjithçka për ju”, tha ai në maj, por gjashtë muaj më vonë asgjë nuk ka ndryshuar.

Pavarësisht se nuk kishte vuajtur nga lëndimet këtë sezon, ai kishte rënë në urdhrin e Carlo Ancelottit.

Hazard ka marrë pjesë vetëm në gjashtë nga 21 ndeshjet që Real Madridi ka luajtur deri më tani, duke luajtur 229 minuta dhe duke shënuar një gol.

Ai ka startuar dy herë dhe nuk ka luajtur asnjë minutë në nëntë ndeshjet e fundit të ligës.

Merkatoja dimërore është afër dhe mbetet për t’u parë se çfarë vendimi do të marrë sulmuesi belg.

E ardhmja e tij mbetet e pasigurt dhe çështja kryesore është se paraqitjet e tij në Katar nuk do t’i hapin shumë dyer.

Hazard ka përsëritur në shumë raste se nuk dëshiron të largohet nga Real Madridi, duke theksuar se ka një borxh me Los Blancos që dëshiron të ua shpërblejë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore