Pajisje

Kufjet VR/AR të Apple mund të përfshijnë çipin M2


Është përfolur prej kohësh se Apple po punon për kufje të aftë për të ofruar përmbajtje të realitetit të shtuar (AR) dhe realitetit virtual (VR). Një raport i ri tani sugjeron se do të përmbaj çipin e ri M2 dhe 16 GB RAM.

Mark Gurman i Bloomberg raporton se versioni i fundit i kufjeve po funksionon me sistemin M2 dhe përfshin 16 GB RAM. Kjo devijon nga raportet e mëparshme, të cilat përfshinin një parashikim nga analisti Ming-Chi Kuo se kufjet do të përfshinin një çip me të njëjtën fuqi llogaritëse që gjendet në çipin M1.

Raportimi i fundit i Gurman, si raporti nga The Information muajin e kaluar, sugjeron që pajisja do të jetë një kufje e pavarur, si Meta Quest 2. Informacioni gjithashtu vuri në dukje në të njëjtin raport se pajisja do të kishte një konfigurim me shumë çipa. Sidoqoftë, në raportin e tij të ri, Gurman nuk hyn në detaje të mëtejshme për kufjet e realitetit të përzier përtej asaj që ka CPU dhe RAM.

Apple njoftoi çipin M2 gjatë fjalimit kryesor të WWDC në fillim të këtij muaji. Aktualisht, vetëm një pajisje në treg përmban M2 – MacBook Pro 13 inç. Sidoqoftë, një rifreskim i modelit 2022 të MacBook Air u njoftua gjithashtu në WWDC dhe është planifikuar të dalë diku muajin e ardhshëm.

Informacioni mbi kufjet e realitetit të përzier ka rrjedhur gjatë gjithë vitit 2022; kjo përfshin raportimin e Gurman në maj se bordi i drejtorëve të Apple kishte mundësinë të provonte kufjet. Për më tepër, “RealityOS”, sistemi operativ që ka të ngjarë të përdoret në kufje, është shfaqur në një aplikacion për markën tregtare të paraqitur nga prodhuesi i iPhone.

Megjithëse Apple nuk e ka njoftuar zyrtarisht produktin, CEO Tim Cook javën e kaluar konfirmoi ekzistencën e kufjeve gjatë një interviste të fundit me China Daily.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore