Gatimi

Kufizimet dietike më të zakonshme


Ilustrim

Alergjitë ose ndjeshmëritë ushqimore, praktikat fetare dhe besimet ideologjike janë disa nga arsyet kryesore që njerëzit mbështeten në dieta specifike ose ndjekin kufizime dietike.

Ndërsa disa kufizime synojnë të parandalojnë ngjarje kërcënuese për jetën, të tjera flasin për bindjet personale dhe morale të mysafirit tuaj. Sido që të jetë, ato janë të rëndësishme.

Prandaj, nëse po planifikoni një event – ose po kujdeseni për një të tillë – do të ishte më mirë të njiheni me disa nga kufizimet më të zakonshme dietike.

Këtu janë disa kufizime dietike për të cilat duhet të dini:

Intoleranca ndaj laktozës

Intoleranca ndaj laktozës është një çrregullim i tretjes i shkaktuar nga mungesa e enzimës laktazë, e cila ndihmon në tretjen e laktozës – lloji kryesor i karbohidrateve në qumësht.

Megjithatë, rreth dy të tretat e popullsisë së botës ndalon së prodhuari enzimën pas shkëputjes nga gjiri. Kështu, ato bëhen intolerante ndaj laktozës.

Simptomat ndaj laktozës janë: fryrje, dhimbje barku, diarre të cilat mund të shfaqen pas konsumit të ushqimeve që përmbajnë laktozë, duke përfshirë qumështin dhe produktet e qumështit.

Trajtimet aktuale për intolerancën ndaj laktozës përfshijnë reduktimin ose eliminimin e marrjes së saj ose marrjen e pilulave të laktozës. Megjithatë, jo të gjitha produktet e qumështit janë të njëjta dhe njerëzit mund t’i tolerojnë disa produkte më mirë se të tjerët.

Këtu janë disa rekomandime për produktet e qumështit që duhen marrë parasysh kur planifikoni menunë e ngjarjes tuaj:

Qumësht pa laktozë

Kjo alternativë qumështi është thjesht qumësht i trajtuar me laktazë, e cila tret laktozën për ju.

Është ushqimor identik me qumështin e zakonshëm, vetëm pak më i ëmbël.

Produktet e fermentuara të qumështit

Njerëzit me intolerancë ndaj laktozës mund të jenë në gjendje të tolerojnë kosin, për shkak të tretjes së pjesshme të laktozës nëpërmjet fermentimit bakterial.

Djathërat e pjekur të fortë

Djathë të tillë si Parmesan dhe Granna Padano janë natyrisht pa laktozë dhe mund të tolerohen nga shumica e njerëzve.

Gjalpë

Ndërsa gjalpi përfshin fraksionin yndyror të qumështit, ai mund të përmbajë laktozë të mbetur. Megjithatë, gjalpi i kulluar është përgjithësisht i sigurt për njerëzit me intolerancë ndaj laktozës.

Intoleranca ose ndjeshmëria ndaj glutenit

Gluteni është një nga proteinat kryesore në grurë, por gjendet edhe tek elbi dhe thekra. Është përgjegjës për dhënien e elasticitetit dhe viskozitetit të produkteve të pjekura.

Megjithatë, dy çrregullime të lidhura me glutenin prekin 1-7% të njerëzve në mbarë botën. Ato janë sëmundje celiake dhe ndjeshmëri jo-celiake ndaj glutenit.

Sëmundja celiac është një çrregullim autoimun i shkaktuar nga gluteni që çon në inflamacion dhe dëmtim të zorrëve të vogla.

Simptomat e zakonshme të sëmundjes celiac përfshijnë dhimbje barku, diarre dhe humbje peshe për shkak të keqpërthithjes së lëndëve ushqyese. Simptoma të tjera atipike përfshijnë skuqjen e lëkurës, aneminë dhe osteoporozën.

Nga ana tjetër, ndjeshmëria ndaj glutenit jo-celiake është një gjendje joalergjike dhe joautoimune e shkaktuar gjithashtu nga konsumimi i glutenit që çon në simptoma të ngjashme me ato të sëmundjes celiac.

Përveç reagimit ndaj ushqimeve që përmbajnë gluten, njerëzit me ndjeshmëri ndaj glutenit jo-celiak gjithashtu priren të paraqesin intoleranca të shumta ushqimore, duke përfshirë ato ndaj qumështit të lopës, vezëve dhe ushqimeve të tjera.

Trajtimet aktuale për të dy çrregullimet mbështeten në ndjekjen e një diete strikte dhe pa gluten gjatë gjithë jetës.

Kjo do të thotë se ushqimet që përmbajnë përbërës të bërë nga gruri, elbi dhe thekra, si buka, makaronat, drithërat, krikerat, produktet e pjekura dhe birra, janë të ndaluara. Disa njerëz me sëmundje celiak gjithashtu mund të reagojnë ndaj tërshërës për shkak të kontaminimit të kryqëzuar gjatë përpunimit.

Në vend të kësaj, mund të mbështeteni në drithëra, niseshte dhe miell natyral pa gluten, si orizi, quinoa, misri, tapioka, meli, amaranti, hikërrori, melekuqi, patatet, yucca, delli, fasulet, thjerrëzat dhe qiqrat.

Vegjetarianizmi

Vegjetarianizmi është një model diete që mbështetet kryesisht në ushqimet me bazë bimore dhe shmang mishin, shpendët dhe peshkun.

Megjithatë, variacione të shumta lejojnë disa ushqime me bazë shtazore, duke përfshirë:

Lakto-vegjetarianët: përjashtoni mishin, shpendët dhe peshkun, por përfshini qumështin dhe produktet e qumështit.

Ovo-vegjetarianët: përjashtoni mishin, shpendët dhe peshkun, por përfshin vezët.

Lacto-ovo-vegjetarianët: përjashtoni mishin, shpendët dhe peshkun, por përfshin qumështin, produktet e qumështit dhe vezët.

Pescatarianët: përjashtojnë mishin dhe shpendët, por përfshijnë peshkun, qumështin, produktet e qumështit dhe vezët.

Gjysmë-vegjetarianë ose fleksitarë: kryesisht vegjetarianë që konsumojnë herë pas here mish, produkte mishi, shpendë dhe peshk.

Meqenëse burimet e proteinave me bazë shtazore janë ose të kufizuara ose shmangen në një dietë vegjetariane, përfshirja e proteinave me bazë bimore në menunë tuaj do të ishte ideale.

Përpiquni të theksoni bishtajat (bizele, fasule, qiqra dhe thjerrëza), sojën dhe produkte me prejardhje nga soja.

Ushqime të tjera të rëndësishme me origjinë bimore përfshijnë frutat, perimet, drithërat, arrat dhe farat.

Veganizmi

Dietat vegane janë një formë më e rreptë e vegjetarianizmit në të cilën shmangen të gjitha ushqimet me origjinë shtazore dhe shtazore.

Kjo do të thotë se përbërësit si xhelatina, salcat me prejardhje nga peshku, mjalti, poleni i bletëve, kazeina dhe hirra, janë të ndaluara.

Veganizmi është i lidhur kryesisht me besimet fetare, etike dhe mjedisore. Megjithatë, mund të ofrojë gjithashtu disa përfitime shëndetësore, duke përfshirë humbjen e peshës dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, disa lloje kanceri dhe diabeti i tipit 2.

Ashtu si vegjetarianizmi, veganizmi ka variacionet e veta.

Këto përfshijnë dietën e frutave , e cila mbështetet në fruta, arra, fara, disa perime, si dhe dietën e papërpunuar vegane, e cila kryesisht mbështetet në ushqime të papjekura me bazë bimore.

Sigurohuni që të përfshini drithëra të ndryshme, fruta, perime dhe burime proteinash me bazë bimore – të gatuara dhe të papërpunuara kur është e mundur – nëse organizoni një ngjarje vegane.

Diabeti

Njerëzit me diabet kanë një aftësi të dëmtuar për të metabolizuar karbohidratet ose sepse prodhojnë pak ose aspak insulinë (diabet i tipit 1) ose nuk mund të thithin insulinën (diabeti i tipit 2).

Insulina është hormoni që lejon sheqerin nga karbohidratet të hyjë në qelizat tuaja. Kështu, nëse prodhimi ose veprimi i tij është i dëmtuar, mund të çojë në nivele të larta të sheqerit në gjak.

Rekomandimet dietike për njerëzit me diabet promovojnë një model të shëndetshëm ushqimor që përfshin sasi të moderuara të të gjitha grupeve ushqimore.

Disa profesionistë të kujdesit shëndetësor sugjerojnë të përqendroheni në ushqimet me një indeks të ulët glicemik (GI), të cilat nuk do të rrisin nivelin e sheqerit në gjak pas konsumimit të tyre.

Këto përfshijnë ushqime me fibra të larta si drithërat dhe bishtajore, si dhe disa fruta me pak sheqer, si manaferrat, pjepri dhe mollët.

Ushqime të tjera që mund të përfshini për një menu miqësore me diabetin përfshijnë proteinat pa yndyrë, bulmetin dhe perimet me niseshte dhe jo niseshte.

Megjithatë, sigurohuni që të kufizoni pijet, salcat dhe salcat me sheqer, së bashku me drithërat, ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat e rafinuara.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore