Kultura

Kufiri i kohëve: rrëfimi për ndarjen dhe ëndrrat e koreaneve për bashkim


Në këtë kufi që ndan Korenë në dy, gjithçka është e ndaluar përveç tensioneve.

Kufiri 4 km i gjerë i mbuluar në mina të fshehura dhe patrulla ushtarake, krijon një atmosferë misteri. Historitë e luftës, ndarjes dhe shpërthime diplomatike marrin jetë këtu në zonën e çmilitarizuar Koreane.

DMZ është një zonë që ndan Korenë e Jugut nga Korea e Veriut, me një linjë kufitare me gjatësi 248 km.

Kjo zonë u krijua në vitin 1953 nga SHBA dhe BRSS me marrëveshjen e armëpushimit që përfundoi Luftën e Koreane.

DMZ shërben si një dëshmi e historisë së tronditur dhe tensioneve të vazhdueshme në Gadishullin Korean, duke kujtuar pasojat e një konflikti që ende nuk ka përfunduar formalisht.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore