Lajme

Kryeministri polak i ashpër ndaj Zelenskyt: Mos i fyeni më kurrë polakët


Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, i ka thënë presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, që të mos “fyejë më kurrë polakët”, pasi ky i fundit pretendoi se fqinji i tij po bënte një shfaqje mbi mosmarrëveshjet e tyre mbi eksportet e grurit.

Udhëheqësi polak iu kundërpërgjigj Zelenskyt, pasi udhëheqësi ukrainas ofroi një kritikë të fshehtë ndaj Polonisë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë javë, duke thënë se mosmarrëveshja ishte “teatër politik” dhe se “disa nga miqtë tanë në Evropë” kanë “bërë një thriller mbi grurin”.

Të premten, në një miting në Swidnik, Poloni, Morawiecki u kundërpërgjigj.

“Dua t’i them Presidentit Zelensky që të mos i ofendojë më polakët, siç bëri kohët e fundit gjatë fjalimit të tij në OKB,” tha ai.

“Populli polak nuk do të lejojë kurrë që kjo të ndodhë dhe mbrojtja e emrit të mirë të Polonisë nuk është vetëm detyra dhe nderi im, por edhe detyra më e rëndësishme e Qeverisë polake”, shtoi ai.

Komentet e Morawieckit rrezikojnë të thellojnë ndarjet midis dy vendeve, që më parë kanë qenë aleatë të ngushtë të bashkuar kundër pushtimit rus të Ukrainës.

Tensionet mes tyre janë rritur në javët e fundit lidhur me një ndalim të drithit ukrainas, i vendosur fillimisht në fillim të këtij viti nga disa vende të BE-së, për të mbrojtur jetesën e fermerëve vendas të shqetësuar për uljen e çmimit a priori ulët të grurit ukrainas.

BE-ja njoftoi planet për të pezulluar ndalimin javën e kaluar, por Polonia – së bashku me Hungarinë dhe Sllovakinë – tha se do të qëndrojë me të, duke shkaktuar protesta nga Ukraina, e cila ngriti padi kundër tre vendeve dhe, më pas, komentet e Zelensky në OKB.

Polonia dënoi menjëherë komentet e Zelenskyt në OKB dhe Ministria e saj e Jashtme thirri ambasadorin ukrainas për të përcjellë “protestën e saj të fortë”.

Disa orë më vonë, kryeministri polak tha në një deklaratë të hapur në mediat sociale se vendi “nuk do të transferojë më armë në Ukrainë, sepse ne tani po armatosim Poloninë”.

Kjo dukej se tregonte një ndryshim të madh në politikë: deri më tani, Polonia ka qenë një nga vendet më të drejtpërdrejta në garën për të marrë armët dhe burimet në duart e Ukrainës.

Por presidenti polak, Andrzej Duda, të enjten u tërhoq nga komentet e kryeministrit të tij, duke thënë se ato ishin “interpretuar në mënyrën më të keqe të mundshme”.

Ai tha se Morawiecki thjesht po i referohej armëve të reja që po bliheshin për ushtrinë polake dhe se sistemet më të vjetra të armëve që Varshava i konsideron jo të nevojshme për modernizimin e ushtrisë së saj mund të transportohen ende përtej kufirit.

Burime të NATO-s dhe evropiane i thanë CNN se qëndrimi polak mund të jetë një përpjekje për të joshur fermerët me zgjedhjet që priten muajin e ardhshëm.

Polonia ka qenë prej kohësh një nga aleatët më të vendosur të Ukrainës, së bashku me disa vende të ish-bllokut lindor, të cilët kanë frikë se mund të jenë të radhës nëse lufta ekspansioniste e presidentit rus Vladimir Putin është e suksesshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore