Lajme

Kryeministri i Japonisë thotë se vendi është në prag të rënies së natalitetit


Kryeministri i Japonisë thotë se vendi i tij është në prag të mos funksionimit të shoqërisë për shkak të rënies së nivelit të lindjeve.

Fumio Kishida tha se ishte rasti “tani ose kurrë”.

Japonia – 125 milionë banorë – vlerësohet të ketë pasur më pak se 800 mijë lindje vitin e kaluar. Në vitet 1970, kjo shifër ishte më shumë se dy milionë.

Shkalla e lindjeve po ngadalësohet në shumë vende, duke përfshirë fqinjët e Japonisë.

Çështja është veçanërisht e mprehtë në Japoni pasi jetëgjatësia është rritur në dekadat e fundit, që do të thotë se ka një numër në rritje të të moshuarve dhe një numër në rënie të punëtorëve për t’i mbështetur ata.

Japonia tani ka përqindjen e dytë më të lartë në botë të njerëzve të moshës 65 vjeç e lart – rreth 28% – pas shtetit të vogël të Monakos, sipas të dhënave të Bankës Botërore.

“Japonia është në prag nëse ne mund të vazhdojmë të funksionojmë si shoqëri”, u tha Kishida ligjvënësve.

“Përqendrimi i vëmendjes në politikat në lidhje me fëmijët dhe rritjen e fëmijëve është një çështje që nuk mund të presë dhe nuk mund të shtyhet”.

Ai tha se përfundimisht dëshiron që qeveria të dyfishojë shpenzimet e saj për programet që lidhen me fëmijët. Një agjenci e re qeveritare për t’u fokusuar në këtë çështje do të ngrihet në prill, shtoi ai.

Megjithatë, qeveritë japoneze janë përpjekur të promovojnë strategji të ngjashme më parë, pa sukses.

Në vitin 2020, studiuesit parashikuan që popullsia e Japonisë të bjerë nga kulmi prej 128 milionë në 2017 në më pak se 53 milionë deri në fund të shekullit. Popullsia aktualisht është pak më pak se 125 milionë, sipas të dhënave zyrtare.

Japonia ka vazhduar zbatimin e ligjeve të rrepta të imigracionit, pavarësisht disa relaksimeve, por disa ekspertë tani po thonë se rregullat duhet të lirohen më tej për të ndihmuar në trajtimin e shoqërisë së saj të plakur.

Rënia e nivelit të lindjeve është nxitur nga një sërë faktorësh, duke përfshirë rritjen e kostove të jetesës, më shumë gra në arsim dhe punë, si dhe akses më të madh në kontracepsion, duke çuar në gratë që zgjedhin të kenë më pak fëmijë.

Javën e kaluar, Kina raportoi rënien e saj të parë të popullsisë në 60 vjet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore