Aplikacione

Kryebashkiaku australian përgatit padinë e parë në botë për shpifje mbi përmbajtjen e ChatGPT-së


Një kryebashkiak australian mund të padisë OpenAI nëse nuk korrigjon pretendimet e rreme të ChatGPT se ai kishte qenë në burg për ryshfet, në atë që do të ishte padia e parë për shpifje kundër shërbimit të automatizuar të teksteve.

Brian Hood, i cili u zgjodh kryebashkiak i Hepburn Shire, nëntorin e kaluar u shqetësua për reputacionin e tij kur anëtarët e publikut i thanë që ChatGPT e kishte quajtur gabimisht atë si një palë fajtore në një skandal ryshfeti të huaj që përfshinte një filial të Bankës së Rezervës së Australisë në fillim të viteve 2000.

Hood punoi për filialin, Note Printing Australia, por ishte personi që njoftoi autoritetet për pagesën e ryshfeteve për zyrtarët e huaj për të fituar kontrata për printimin e monedhës dhe nuk u akuzua kurrë për një krim, thanë avokatët që e përfaqësonin atë.

Avokatët thanë se i dërguan një letër pronarit të ChatGPT OpenAI më 21 mars, i cili i dha OpenAI 28 ditë për të rregulluar gabimet në lidhje me klientin e tyre ose do të përballej me një padi të mundshme për shpifje.

OpenAI, e cila është me qendër në San Francisko, nuk i ishte përgjigjur ende letrës ligjore të Hood, thanë avokatët.

Nëse Hood padit, ka të ngjarë të jetë hera e parë që një person ka paditur pronarin e ChatGPT për pretendimet e bëra nga produkti i automatizuar i gjuhës, i cili është bërë i popullarizuar që nga nxjerrja e tij vitin e kaluar.

Microsoft Corp integroi ChatGPT në motorin e vet të kërkimit Bing në shkurt.

“Do të ishte potencialisht një moment historik në kuptimin që po zbaton këtë ligj për shpifjen në një zonë të re të inteligjencës artificiale dhe publikimit në hapësirën e IT-së”, ka thënë James Naughton, një partner në firmën ligjore të Hood, Gordon Legal.

“Ai është një zyrtar i zgjedhur, reputacioni i tij është thelbësor për rolin e tij”, ka thënë Naughton.

Hood u mbështet në një regjistrim publik për të hedhur dritë mbi sjelljen e pahijshme të korporatës, “kështu që ka një ndryshim për të nëse njerëzit në komunitetin e tij po i qasen këtij materiali”.

Pagesat australiane për dëmet e shpifjes janë përgjithësisht të kufizuara rreth 400 mijë dollarë. Hood nuk e dinte numrin e saktë të njerëzve që kishin akses në informacionin e rremë rreth tij, por natyra e deklaratave shpifëse ishte mjaft serioze sa ai mund të pretendonte më shumë se 200 mijë dollarë, sipas Naughton.

Po ashtu ka shtuar se nëse Hood paraqet një padi, ajo do të akuzonte ChatGPT se u jep përdoruesve një ndjenjë të rreme saktësie.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore