Lajme

Krishtlindje me ngrica në SHBA teksa cikloni godet gjithë vendin


Në thuajse çdo shtet amerikan, mbi 200 milionë njerëz janë nën alarme të ndryshme të motit dimëror.

Ndër to përfshihet era e ftohtë, ngricat dhe bora e dendur.

E gjitha vjen pasi një stuhi e madhe dimërore kërcënon kaosin e udhëtimeve dhe një nga ditët më të ftohta ndonjëherë të Krishtlindjeve.

Sinjalizimet nga bregdeti në bregdet shtrihen deri në jug deri në Florida, deri në pesë centimetra shi, ngrica dhe me erëra 60 milje në orë në kufirin me Meksikën.

Sakaq, mijëra shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike dhe guvernatorët në të paktën 13 shtete kanë hartuar plane reagimi emergjent, duke përfshirë vendosjen e Gardës Kombëtare, për fundjavën e festave, me borë të dendur dhe ngrica.

Çka pritet të shkaktojnë kushte të vështira rrugore dhe shoferë të bllokuar.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) ka njoftuar se priste që një fenomen i motit i njohur si një “ciklon bombë” të zhvillohet.

Cikloni, me një presion që mund të përputhet me atë të një uragani të kategorisë 2, mund të sjellë reshje dëbore prej gjysmë inç në orë.

Këtë, duke çuar në “udhëtime të rrezikshme, ndonjëherë të pamundura, tokësore dhe ajrore” në fundjavën e pushimeve.

“Stuhia e madhe e dimrit do të vazhdojë të prodhojë zona me borë të dendur, erëra të forta dhe erë kërcënuese për jetën deri të shtunën”, thuhet në njoftim.

Përpara një prej periudhave më të ngarkuara të udhëtimit të vitit, Shoqata Amerikane e Automobilave (AAA) ka bërë me dije se më shumë se 112 milionë njerëz planifikonin të udhëtonin 50 milje ose më shumë nga shtëpia midis 23 dhjetorit dhe 2 janarit.

Më shumë se dy mijë fluturime amerikane të planifikuara për të enjten dhe të premten janë anuluar, sipas shërbimit të gjurmimit të fluturimeve FlightAware,.

E premtja parashikohet të sjellë temperatura të ulëta rekord në të gjithë zonat e SHBA-ve, të shoqëruara nga erëra të forta që mund të krijojnë të dridhura të rrezikshme të erës në pothuajse të gjithë SHBA-të qendrore dhe lindore.

Ndërkohë, temperaturat në pjesë të fushave jugore dhe jug-lindje mund të qëndrojnë nën zero për disa ditë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore