Aplikacione

Krijuesit në TikTok ngrenë padi për të bllokuar ndalimin e Montana-s


Një grup krijuesish në TikTok kanë paditur për të bllokuar ndalimin e platformës nga Montana.

Ata kanë argumentuar se ligji i ri shkel të drejtat e tyre të amendamentit të parë.

Greg Gianforte, guvernatori i Montana-s, nënshkroi të mërkurën në ligj ndalimin e parë në nivel shtetëror të aplikacionit të mediave sociale gjithnjë e më të goditur, në fuqi më 1 janar 2024.

Guvernatori argumentoi se masa ishte “për të mbrojtur të dhënat personale dhe private të Montana-s nga grumbullimi nga Partia Komuniste Kineze”.

Masa vjen mes përshkallëzimeve në rritje të SHBA-ve kundër TikTok-ut, i cili është në pronësi të kompanisë kineze të teknologjisë ByteDance.

TikTok është vënë nën kontroll në rritje për lidhjet e tij me Kinën për shkak të shqetësimeve se lidhje të tilla mund të përbëjnë një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Pesë përdoruesit pas padisë në Montana kërkojnë të bllokojnë ligjin, gjë që e bën të paligjshme për dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google ofrimin e aplikacionit në shtet.

Ato përfshijnë një ish-rreshter marins, një influencues ushtrimesh, një fermer dhe një biznes të vogël rrobash banje, me miliona ndjekës të kombinuar.

Padia emëron Austin Knudsen, prokurorin e përgjithshëm të Montana-s.

Përdoruesit argumentojnë se ligji shkel të drejtat e tyre të amendamentit të parë dhe se shteti kërkon të “ushtrojë kompetenca mbi sigurinë kombëtare që Montana nuk i ka dhe të ndalojë fjalimin që Montana nuk mund të shtypë”.

Emily Flower, një zëdhënëse e Knudsen, tha se shteti ishte gati për padi. “Ne prisnim një sfidë ligjore dhe jemi plotësisht të përgatitur për të mbrojtur ligjin”.

TikTok është përballur me thirrje në rritje nga ligjvënësit dhe zyrtarët shtetërorë amerikanë për të ndaluar aplikacionin në mbarë vendin për shqetësimet rreth ndikimit të mundshëm të qeverisë kineze mbi platformën.

Kompania ka mohuar në mënyrë të përsëritur se ka ndarë ndonjëherë të dhëna me qeverinë kineze dhe ka thënë se nuk do ta bënte këtë nëse i kërkohet.

Sipas legjislacionit të ri, TikTok-u dhe dyqanet e aplikacioneve mund të përballen me gjoba për shkeljen e ndalimit.

Montana bëhet shteti i parë amerikan që ndalon TikTok-un

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore