Gatimi

Krap i mbushur me perime


Pamja finale e pjates

Krapi i mbushur me perime përgatitet lehtë dhe nuk ka pse të mos e përgatisni në rastin e parë.

Krapi i mbushur me perime është një pjatë e thjeshtë dhe e shijshme e cila nuk do t’ju marrë shumë kohë.

Përbërësit:

1.5 kg krap i pastruar

400 gr presh

150 g qepë

350 gr karota

2 thelpinj hudhër

1 limon

50 ml vaj (ulliri ose luledielli)

100 ml verë të bardhë

Piper për shije

1 degë rozmarinë

Përgatitja:

Pritini krapin dhe pastrojeni nga të dyja anët. Mbushni peshkun me feta limoni në vendin ku e keni prerë dhe vendoseni në një tepsi me letër furre.

Që krapi të mos ngjitet në tepsi, lagni letrën e pjekjes me pak ujë. Qëroni karotën, grijeni imët qepën, preshin, hudhrat, e rregulloni sipas shijes, hidhni gjysmën e vajit, shtoni rozmarinën e prerë në degëza më të vogla, përzieni dhe rregulloni rreth peshkut. Hidhni verën dhe pjesën tjetër të vajit mbi peshkun dhe perimet dhe rregulloni sipas shijes.

E mbulojmë tavën me letër alumini dhe e pjekim në furrë të parangrohur në 200 gradë për rreth 35 minuta. Më pas hiqeni nga furra, ulni temperaturën në 180 gradë, hiqni letrën dhe kthejeni në furrë për 5-10 minuta të tjera deri në kafe të artë.

Si pjatë shtesë mund të shërbeni oriz të zier ose patate të pjekura.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore