Lajme

Kostot e importit të ushqimit mund të thyejnë rekordin në vitin 2023


Kostot globale të importit të ushqimit mund të arrijnë një rekord të ri këtë vit, megjithëse ato duhet të rriten shumë më ngadalë se në vitin 2022 pasi çmimet më të larta zbehin kërkesën, veçanërisht në vendet më të cenueshme, vlerësoi agjencia e OKB-së për ushqim dhe bujqësi FAO.

Kostot e importit të ushqimeve duhet të arrijnë në 1.98 trilion dollarë këtë vit, që do të ishte 1.5 për qind më shumë se në vitin 2022.

Vitin e kaluar ato u rritën me 11 për qind, dhe në vitin 2021 me 18 për qind, sipas FAO në raportin e saj gjashtëmujor.

Importet e ushqimeve në ekonomitë e zhvilluara do të rriten sërish, ndërsa në grupin e vendeve më pak të zhvilluara do të ulet me 1.5 për qind dhe në vendet në zhvillim që janë importues neto të ushqimeve me 4.9 për qind, sipas FAO-s.

“Rënia e volumit të importeve të ushqimeve në këto dy grupe është shqetësuese sepse çon në përfundimin e fuqisë blerëse të reduktuar”, paralajmëron FAO.

Sipas agjencisë së OKB-së, shqetësimi shtohet nga fakti se çmimet më të ulëta të produkteve ushqimore bazë në tregjet ndërkombëtare nuk janë përkthyer, ose të paktën jo plotësisht, në çmime më të ulëta në pakicë vendase.

“Kjo gjë sinjalizon se presioni mbi koston e jetesës mund të shtrihet deri në vitin 2023”, vëren FAO.

Në të njëjtën kohë, agjencia e OKB-së vlerëson se prodhimi i shumicës së produkteve ushqimore duhet të rritet këtë vit.

Përjashtim bën prodhimi i grurit, i cili mund të ulet me tre për qind krahasuar me rekord prej 777 milionë tonësh në vitin 2022.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore