Lajme

Kosovë: Vrasja e rëndë në Deçan – Autobusi u sulmua nga një AK-47, i dyshuari në arrati


Autobusi qe u sulmua ne Gllogjan te Decanit

Vrasjen e rëndë të tre personave në fshatin Gllogjan të Komunës së Deçanit në Kosovë e ka bërë një person, i cili tashmë gjendet në arrati.

Raporti i policisë tregon se dyshimet e para janë se sulmuesi që lëshoi breshëri plumbash në një autobus nxënësish, ku mbeti i vdekur shoferi dhe dy nxënës, aktin e kreu me një armë të tipit AK-47, apo siç njihet ndryshe si kallashnikov.

Nga hetimet e para, policia ka arritur të kuptojë se “një autobus derisa ishte duke bartur udhëtarë (nxënës) është sulmuar me armë zjarri (dyshohet të jetë AK-47) nga një i dyshuar i panjohur”.

“Në këtë rast lëndime vdekje-prurës ka pësuar drejtuesi i autobusit, viktima mashkull  kosovar, vdekjen e të cilit e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes”.

Nxënësit e vrarë janë nga fshatin Gllogjan i Deçanit, derisa shoferi nga fshati Skivjan i Komunës së Gjakovës.

“Ndërsa tri viktima, dy meshkuj  dhe një femër (nxënës) janë dërguar në Spitalin Rajonal Pejë, dy prej tyre kanë ndërruar jetë (një mashkull dhe një femër ) ndërsa viktima tjetër është duke u trajtuar në spital”.

Policia tashmë ka edhe pista hetimesh. Të dhënat e para nga policia janë se “i dyshuari gjendet në arrati”, kurse “rasti vazhdon në procedurë hetimore”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore