Lajme

Kosova udhëheq Ballkanin Perëndimor – në vijë me Amerikën e Anglinë, thotë Kurti


Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në kuadër të Samitit të Investimeve për Ballkanin Perëndimor, organizuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), deklaroi se Kosova udhëheq rajonin sa i përket projektimeve për vitet 2024-2025, ndërsa shtoi se Kosova i dedikohet luftës kundër korrupsion në vijë me Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e Madhe.

“Jemi të dedikuar për rendin, ligjin dhe luftën kundër korrupsionit në vijë me Amerikën dhe Anglinë, si në vlerat politike po ashtu edhe në biznes, posaçërisht pas agresionit rus në Ukrainë”, deklaroi kreu i eksekutivit kosovar në hyrje të fjalimit mbi investimet e huaja në Kosovë.

Duke përmendur përparimin ekonomik dhe stabilitetin institucional, kryeministri Kurti konsideroi se Kosova aktualisht udhëheq Ballkanin Perëndimor sa i përket projektimeve të rritjes për vitet 2024-2025. Ai gjithashtu përmendi avancimet në të drejtat politike dhe civile.

“Kosova udhëheq Ballkanin Perëndimor sa i përket projektimeve në vitet 2024-2025, kemi po ashtu përparime në rend dhe ligj dhe avancime në të drejtat politike, civile dhe demokracinë zgjedhore. Kjo e pozicionon Kosovën në një situatë të favorshme në hartën globale”, theksoi ai.

Këtë të hënë nisi Samiti i Investimeve në Ballkanin Perëndimor në selinë e BERZH-it në Londër. Në këtë gjarje që ofron kushte të volitshme për tërheqjen e investimeve të huaja dhe promovimin e projekteve rajonale, pjesëmarrës janë liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore