Shqipëria

Kosova dhe Shqipëria me mbledhje të përbashkët të dielën


Flamuri i Kosovës dhe Shqipërisë.

Në vigjilje të festës së 28 nëntorit, të dielën e 27 nëntorit, Kuvendi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë do të mbajnë mbledhje të përbashkët.

Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate për media nga Kuvendi i Kosovës.

Adresimin gjatë kësaj mbledhje do ta bëjë kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

“Mbledhja do të vijojë me fjalimin e kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama dhe fjalimin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti”, është thënë në komunikatë.

Ndërsa, nga një fjalë përshëndetëse është theksuar se do mbajnë edhe kryetarët e grupeve parlamentare të Shqipërisë dhe të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Në shënim të përvjetorit të festës kombëtare të 28 Nëntorit, është paralajmëruar se do të mbahen edhe aktivitete të tjera kulturore.

Ndryshe, Ministria e Punëve të Brendshme ka marrë vendim për punëtorët e Administratës Publike që 28 nëntori të jetë ditë pushimi.

Në kalendarin e festave zyrtare, kjo datë në Kosovë vazhdon të jetë ditë pune.

Në Ligjin për festat zyrtare, 28 Nëntori është i përfshirë te Ditët Memoriale, nën emërtimin “Dita e Shqiptarëve”.

Sidoqoftë, shumë institucione, duke përfshirë edhe vetë Qeverinë, pothuajse çdo vit nxjerrin vendime të veçanta duke e shpallur ditë pushimi, datën 28 nëntor.

Më 9 nëntor, Qeveria e Kosovës kishte themeluar Komisionin Republikan të Festave.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kishte treguar edhe funksionin e këtij komisioni i cili supozohet se duhet të përgatis rregullat dhe mënyrat e shënimit të festave zyrtare si dhe ditëve memoriale.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore