Shqipëria

Kosova dhe Shqipëria me bashkëpunim në Bazën Ajrore të Farkës


Foto nga ministria e Mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes, ka bërë të ditur se në kuadër të bashkëpunimit me Shqipërinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK), është mundësuar ndjekja në Bazën Ajrore të Farkës.

“Në kuadër të bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes në mes të Kosovës dhe Shqipërisë, pilotët e FSK-së kanë filluar të ndjekin në Bazën Ajrore të Farkës programin e rifreskimit teorik dhe praktik të fluturimeve me helikopter, i detyrueshëm për ekuipazhet për të mbajtur reflekset e fluturimit”.

Përmes një komunikate për media nga ky dikaster është thënë se edhe ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedoni dhe homologu i tij nga Shqipëria, Niko Peleshi, kanë shprehur gatishmëri për të rritur bashkëpunimin.

“Ministri Maqedonci u shpreh mirënjohës për vullnetin dhe përkushtimin e homologut të tij nga Shqipëria, ministrit Niko Peleshi, për të rritur bashkëpunimin dhe për të mbështetur FSK-në në ndërtimin e kapaciteteve të reja”.

Më 8 shtator, ministri Peleshi kishte pritur në takim ministrin e ri të Kosovës Ejup Maqedonci, i cili vizitën e tij të parë zyrtae e zhvilloi në Tiranë.

Kjo sipas ministrit si shenjë e rëndësisë së marrëdhënieve strategjike mes dy shteteve tona shqiptare.

Ku ishte thënë se Shqipëria do të vijojë pa u ndalur mbështetjen ndaj Kosovës në arenën ndërkombëtare, në të gjitha nismat rajonale dhe rrugën e integrimit në strukturat euroatlantike.

Ndërsa është theksuar nevoja për të fusha të reja bashkëpunimi në interesin e përbashkët Kosovë-Shqipëri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore