Sport

Kosova del e pesta në Kampionatin Botëror të Karatesë


Kombëtarja e Kosovës në karate, ka zënë vendin e shtatë në ekipore në Kampionatin Botëror të Karatesë, që po mbahet në Dubai të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Karateistët tanë shënuan tri fitore. Në raundin e parë mundën, Afrikën e Jugut, në të dytën, Kilin, ndërsa në të tetën e finales humbën nga Italia, e cila falë kalimit në finale, i mundësoi Kosovës repesazhin.

Kosovarët e nisën mirë repesazhin, duke fituar ndaj Brazilit, por që më pas u mundën nga Kazakistani, duke humbur mundësinë për të luftuar për medaljen e bronztë.

Është ky suksesi më i madh i karateistëve nga Kosova në ekipore, në një Kampionat Botëror.

Derisa djemtë nga Kosova patën një sukses, e njëjta gjë nuk ndodhi edhe ne atë të femrave.

Në konkurrencën e femrave, Kosova ishte ndalur në raundin e parë nga Rusia.

Të enjten, katër garuesit nga Kosova, Fortesa Orana, Elhami Shabani, Albulena Gërvalla dhe Ylli Cenaj, garuan në individuale përmes repesazhit, por pa mundur të hyjnë në zonën e medaljeve.

Derisa në Kampionatin Botëror, ishin edhe dy gjyqtarë kosovarë që e ndanë drejtësinë, Ardian Muhadri dhe Besim Ilazi.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore