Lajme

Korriku ka të ngjarë të jetë muaji më i nxehtë në histori


Korriku i vitit 2023 do të jetë ndoshta muaji më i nxehtë në botë në “qindra, nëse jo mijëra, vite”, tha të enjten klimatologu kryesor i NASA-s Gavin Schmidt.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Këtë muaj tashmë janë thyer rekordet ditore sipas mjeteve të drejtuara nga Bashkimi Evropian dhe Universiteti i Maine-t.

Ato kanë kombinuar të dhënat tokësore dhe satelitore në modele për të gjeneruar vlerësime paraprake.

Megjithëse ato ndryshojnë pak nga njëri-tjetri, tendenca e nxehtësisë ekstreme është e pagabueshme dhe ka të ngjarë të reflektohet në raportet mujore më të forta të lëshuara më vonë nga agjencitë amerikane, tha Schmidt në një konferencë të NASA-s me gazetarët.

“Ne po shohim ndryshime të paprecedenta në të gjithë botën – valët e të nxehtit që po shohim në SHBA në Evropë dhe në Kinë po shkatërrojnë rekordet, majtas, djathtas dhe qendër”, shtoi ai.

Për më tepër, efektet nuk mund t’i atribuohen vetëm modelit të motit El Nino, i cili “në të vërtetë sapo është shfaqur”.

“Megjithëse El Nino po luan një rol të vogël, ajo që ne po shohim është ngrohtësia e përgjithshme, pothuajse kudo, veçanërisht në oqeane. Ne kemi parë temperatura rekord të sipërfaqes së detit, madje edhe jashtë tropikëve, për shumë muaj. Dhe ne do të parashikojmë që do të vazhdojë, dhe arsyeja pse mendojmë se do të vazhdojë, është sepse ne vazhdojmë të hedhim gazra serë në atmosferë”, theksoi shkencëtari.

Ajo që po ndodh tani po rrit shanset që viti 2023 të jetë viti më i nxehtë i regjistruar, të cilit Schmidt aktualisht i caktoi një “shans 50-50” bazuar në llogaritjet e tij, megjithëse ai tha se shkencëtarët e tjerë e kishin vendosur atë deri në 80 përqind.

“Por ne parashikojmë që viti 2024 do të jetë një vit edhe më i ngrohtë, sepse ne do të fillojmë me atë ngjarje El Nino që po ndërtohet tani dhe që do të arrijë kulmin në fund të këtij viti”, vijoi klimatologu kryesor i NASA-s.

Paralajmërimet e Schmidt vijnë pasi bota është përfshirë nga zjarre dhe paralajmërime të tmerrshme shëndetësore gjatë javës së kaluar, përveç rekordeve të thyera të temperaturës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore